Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evliya Çelebi’nin Camisi Beton Kazıkla Kurtarıldı

Eminönü’nde 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahi Çelebi Camii’nin denize doğru kayması, 40 metre boyunda 360 beton kazıkla durduruldu.

Hürriyet/Serkan AKKOÇ
Evliya Çelebi’nin Camisi Beton Kazıkla Kurtarıldı

minönü’nde 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahi Çelebi Camii’nin denize doğru kayması, 40 metre boyunda 360 beton kazıkla durduruldu. Evliya Çelebi’nin heyecandan ‘Şefaat ya Resulullah’ yerine ‘Seyahat ya Resulullah’ dediği meşhur rüyasını gördüğü rivayet edilen Ahi Çelebi Camii ramazanda ibadete açılacak.

HALİÇ kıyısının Eminönü sınırları içindeki bölümünde yer alan Ahi Çelebi Camii, 17. yüzyılda yaşayan ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi’nin seyahate çıkmasına vesile olmasıyla biliniyor. Evliya Çelebi dünyaca ünlü ‘Seyahatname’sinde gezginliğe Ahi Çelebi Camii’nde gördüğü bir rüyayla başladığını anlatır. Öyküye göre Evliya Çelebi, rüyasında Ali Çelebi Camii’nin içinde Hz. Muhammed’le karşılaşır. Çok heyecanlanan ve dili sürçen Evliya Çelebi, ‘Şefaat ya Resulullah’ yerine ‘Seyahat ya Resulullah’ der. Rüyanın ardından da muhteşem eserini yazmak için bitmek tükenmek bilmez yollara düşer.

Cami, 1980’li yıllarda Haliç’teki çevre düzenlemesi ve yeni Galata Köprüsü inşaat çalışmaları sırasında büyük hasar gördü ve denize doğru çökmeye başladı. Güvenli olmadığı gerekçesiyle de ibadete kapatıldı. O yıllardan itibaren kaderine terk edilen 5 asırlık tarihi caminin çinileri çalındı, duvar ve tavan süslemeleri rutubetten döküldü.

2000 yılı kasım ayında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün harekete geçmesiyle caminin kayan zemini 360 adet 40 metre boyunda 1,2 metre çapında beton kazıklar ile desteklendi. Bu çalışmanın ardından 2 yıl boyunca düzenli olarak caminin zemininde kayma olup olmadığı kontrol edildi. Zemindeki kaymanın durduğunun tespit edilmesi üzerine Anıtlar Kurulu’nun da izniyle restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Caminin yıkılan minaresi aslına uygun olarak yeniden inşa edilirken, kubbe ve duvarlardaki sağlamlaştırma çalışmaları halen sürdürülüyor. Restorasyon çalışmalarının ardından duvarlarındaki yazı ve süslemeleri yeniden yapılacak caminin önümüzdeki ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evliya-celebinin-camisi-beton-kazikla-kurtarildi_30353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!