Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eximbank ile İhracatçılar ve Müteahhitler Bir Araya Geldi

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''Kur istikrar fonu kurulması konusunda daha evvel sayın Babacan ile benim yapmış olduğum çağrı üzerine TİM Başkanımız, TOBB'dan yönetim kurulu üyesi arkadaşımız ve Merkez Bankası Başkanı ve yardımcıları ile beraber bir toplantı yaptık. Bu basına duyurulmadı, gizli bir toplantıydı'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Eximbank ile İhracatçılar ve Müteahhitler Bir Araya Geldi

Fotolar: Berk Özkan (AA)

Türk Eximbank ile ihracatçılar ve müteahhitler, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında biraraya geldi. Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Bakan Çağlayan, geçen hafta ihracatçılarla Merkez Bankası Başkanı'nın bir araya geldiğini anımsatarak, ''Basına yansıdığı şekliyle değil, Merkez Bankası'nın asıl icrai fonksiyonlarını dikkate alarak, sizlerin dile getirmiş olduğu konularda gerekli hassasiyeti göstermesini ümit ederek sözlerime başmak istiyorum'' dedi.
    
İhracatın büyümesinin önündeki engellerin kaldırılması, daha fazla ihracat yapılması noktasında önemli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Çağlayan, ''İhracatçı, kurun arkasına saklanan insanlar değil, kurla beraber yaşamak zorunda olan, damdan düştüğü için de feryadını dile getiren arkadaşlarımız, kuruluşlar, kurumlar'' diye konuştu. Çağlayan, ihracatçıların yaptığı ihracatla Türkiye'nin büyümesini kaydettiğini, yabancı doğrudan sermayenin Türkiye'ye gelişinin de buna bağlı olarak geliştiğini söyledi. 2002 yılından bu yana ihracatın ve Türkiye'nin büyüme rakamlarının 4'e katladığını, aynı şekilde Türk müteahhitlik sektörünün de bu dönem içinde büyük başarılar elde ettiğini ifade eden Çağlayan, önümüzdeki 13 yılda ihracatı 5'e katlamayı hedeflediklerini vurguladı. Zafer Çağlayan, yaptıkları çalışmaların meyvesini vermeye başladığını, Çin'e olan ihracatın neredeyse yüzde 50 artış gösterdiğini, yeni plan ve programlarla Türkiye'nin dünya ihracatından çok daha fazla pay alabilecek bir yapıya çok kısa bir sürede kavuşacağını belirtti.
    
''Bankalarımızın ihracatçıya vereceği destek önem arz ediyor''
    
İhracatın finansmanının da son derece önem arz ettiğine işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:
    
''İhracatçı finansmanında kendisine zaten bu görev verilmiş olan Eximbank'ın dışında ihracatçının yanında bir ihracat desteği göremiyorum. Bankacılık sektörümüz eğer ihracata ve ihracatçımıza destek verebilseydi inanın ki bugün sadece 2009 yılı için söylüyorum ihracatımızı 102,2 milyar dolar değil belki 120 milyar dolarlar seviyesinde görmemiz mümkün olabilirdi. Bu çerçevede bankalarımızın daha fazla ihracata ve ihracatçıya vereceği destekler önem arzediyor. Ülkemizin şu anda kamu iç ve dış borcunun gayri safi hasılamızın yüzde 43-44'ler seviyesinde olması bundan 7-8 yıl önceki gibi Türkiye'yi bankalardan sürekli borçlanan tek müşteri halinden çıkartıp bugün asıl gerçek müşterinin iş alemi olduğu noktaya getirmiştir. Bu çerçevede bankalar da toplamış olduğu mevduatın yüzde 84'ünü özel sektöre kredi olarak kullandırmaktadır. Tabi ki gönlümüzden geçen bunun yüzde 100'e yakın bir rakam haline gelmesidir.''
    
''Satıcı kredisi ihracatçı açısından önemli''
    
Eximbank'ın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a bağlı olduğunu, aralarındaki koordinasyonla Eximbank ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, ''Öncelikle satıcı kredisi ihracatçı açısından son derece önem arz ediyor. Bütün sektörlerimizde bu uygulanabilir. Bizim Eximbankımızın da satıcı kredisi ile ihracatçımıza vereceği destekler, bizi makine ihracatı başta olmak üzere bir çok sektörde dünyanın lideri haline getirecektir. Bu konuda Eximbank'ın yapacağı şey, yapılacak olan ihracatın finansmanına bir sigorta olmaktır, destek olmaktır'' dedi.
    
Çağlayan, garanti sigortası şeklinde yapılacak olan çalışmaların, ülke kredilerinin müteahhitlik sektörü açısından da önem arz ettiğini, verilecek olan bu kredilerde mutlak suretle en az yüzde 85'ini Türkiye'deki ürünlerden kullanılması zorunluluğu ile beraber bu sistemin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/eximbank-ile-ihracatcilar-ve-muteahhitler-bir-araya-geldi_82709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!