Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Eximbank'tan İhracatçıya 30 Milyar Dolarlık Destek

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, ''2010 yılında ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar civarında iken 2011 yılında 12,5 milyar dolara çıktı. 2012'da 22 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Bu yıl da 30 milyar dolarlık hedefimiz var'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türk Eximbank'tan İhracatçıya 30 Milyar Dolarlık Destek Hayrettin Kaplan, ITSO Başkanı Metin Anıl'a plaket sundu (Foto: Şaban Kılıçcı / AA)

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, İnegöl Ticaret Sanayi Odası'nda İnegöllü ihracatçılarla bir araya geldi. Türkiye genelindeki ihracat merkezlerini dolaştıklarını belirten Kaplan, şunları kaydetti:
     
''2023 yılı 500 milyarlık ihracat hedefiyle biz de 2011 yılında Eximbank'ta bir dönüşüm süreci başlattık. Bu dönüşüm sürecinde yaptığımız çalışmalar meyvelerini verdi. En son Aralık ayında Ankara'dan İstanbul'a taşındık. Bunun da ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Nitekim 2010 yılına baktığımızda ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar civarında iken, 2011 yılında 12,5 milyar dolara çıktı. 2012 yılında 22 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Bu yıl da 30 milyar dolarlık hedefimiz var''.

"Özellikle reeskont kredilerinde büyük atılım yaptık"
     
Kaplan, eskiden Eximbank kredilerinin ulaşılması zor krediler olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

''Pasta büyümediği için ve talep artınca da Eximbank, eskiden kredileri tutar olarak küçük tutardı. Ona göre ihracatçılara daha fazla yaygınlaştırmaya çalışırdı. Özellikle 2009 yılında hükümetimiz sermayeyi önemli ölçüde arttırdı. Geçen yıl da biz yurt dışı borçlanmalarla aşağı yukarı 1,5 milyar dolar sendikasyonları da katarsak 2 milyar dolar ilave kaynak bulduk ve bu kaynakla beraber artık Eximbank'tan her kredi kullanmak isteyen ihracatçımıza özellikle sevk öncesi kredileri bankalar veya direkt bizden her isteyene verdik. Dolayısıyla burada herhangi bir kredi arzı açısından sıkıntı kalmadı. Ama daha da önemlisi biz özellikle çok ucuz olması sebebiyle reeskont kredilerinde büyük atılım yaptık. Reeskont kredileri Merkez Bankası kaynaklı ve piyasada en ucuz kredi niteliğinde. Fiyatı da libor artı 0,75. Bu krediyi özellikle son 2 yılda çok iyi tanıttık. Nitekim 2010 yılında 1 milyar dolarken, geçen yılı 10,5 milyar dolarla kapattık. Bunu daha da yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-eximbanktan-ihracatciya-30-milyar-dolarlik-destek_106354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!