Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EXPO Inciraltı'nı Bitirir

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İzmir İl Örgütü, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından düzenlenen ve 2015 yılında gerçekleştirilecek EXPO organizasyonuna İzmir'in talip olduğunu hatırlatarak, fuar için İnciralti'nin önerilmesinin bütünüyle rant amacı taşıdığını belirtti.

BirGün Gazetesizgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İzmir İl Örgütü, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından düzenlenen ve 2015 yılında gerçekleştirilecek EXPO organizasyonuna İzmir'in talip olduğunu hatırlatarak, fuar için İnciralti'nin önerilmesinin bütünüyle rant amacı taşıdığını belirtti.

ÖDP'den yapılan açıklamada, İzmir'in öncelikli korunması gereken alanı olan inciralti'nin önerilmesinin bilinçli bir tercih olduğu, bu tercihin rantçı, doğaya ve kentin geleceğine karşı sorumluluk duymayan kesimlerin isteğiyle yapıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "inciralti'nin önerilmesi için öne sürülen gerekçelerin hiçbiri, geçmişte yapılan EXPO organizasyonlarına bakıldığında; doğru değildir. İzmir, 1. derece deprem bölgesindedir. Olası bir doğal afette İnciraltı bölgesi, kentin açık alan ihtiyacını karşılayabilecek en önemli yerlerden birisidir. İnciraltı için, bugün yapılması gereken; Balçova Barajı'nın sulamada kullanılması; toprağın kalitesinin arttırılması; toprağın bozulmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gibi çalışmalarla "Ekolojik Bir Plan," yapılarak; insanlık için bir miras olarak korunmasıdır.

İnciralti'nin önemli bölümü, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun bu yıl aldığı kararla 1. derece "doğal sit alanı " olarak tescil edilmiş ve geriye kalan bölümü ise 2. ve 3. derece doğal sit alanıdır."

Kültür Bakanlığı tahsis etti
AKP'nin doğa, kültür, planlama ilkeleri ile kamu yararına karşı politikaları ile İnciraltı'nı gözden çıkardığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir'de yapılan tartışmaları dikkate almadan; tepeden inmeci bir işlemle inciralti'nin bir bölümünü 'Fuar Alanı' ilan ederek EXPO'ya tahsis etmiştir." Açıklamada TMMOB'un fuar alanı için daha uygun alanlar önerdiğine dikkat çekildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-inciraltini-bitirir_57999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!