Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''EXPO Kanunu’nun İçerdiği İmar Düzenlemesi Tamamen Amaca Yönelik''

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı çerçevesinde hazırlanan kanunun, bir imar düzenlemesi içerdiğini ve organizasyon sonunda yeni bir imar yapılanması olmayacağını belirterek, ''Burada EXPO süreci ile sona erer ifadesinden başka bir anlam çıkarılmasın. Bu yasa hoyratça kullanılmasın. Amaç EXPO'ya

yapi.com.tr / AA
''EXPO Kanunu’nun İçerdiği İmar Düzenlemesi Tamamen Amaca Yönelik''

Foto: Kenan Çimen (AA)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu'nun düzenlediği etkinlikle Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir'deki başkonsoloslar, konsoloslar ve fahri konsoloslarla bir araya geldi.

EXPO organizasyonunun, İzmir için büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldırım, ''Başta Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan olmak üzere hükümetimiz, bütün siyasi irade EXPO'nun İzmir'de gerçekleşmesi için başından beri destek veriyor, gayret gösteriyor'' dedi.

Yıldırım, bu çerçevede EXPO 2020 süreci başlar başlamaz İzmir'i aday olarak belirlediklerini, yasal düzenleme yaptıklarını, kanun hükmünde kararnamelerle EXPO 2020'nin yasal altyapısını oluşturduklarını dile getirdi.

EXPO 2020 alanına ilişkin kanun taslağı

EXPO'nun gerçekleştirileceği yerle ilgili tartışmaları da sona erdirecek bir kanun taslığını da meclise gönderme aşamasına geldiklerini belirten Yıldırım, kanun taslağı hakkında şu bilgileri verdi:

''EXPO Kanunu bir imar düzenlemesini içeriyor. Yaklaşık 190 dönümlük bir arazinin EXPO alanı olarak belirlenmesi ve civarında yeni bir imar tanımlamasıyla ticari, turizm, sağlık gibi amaçlarla yapılaşmasına izin verilmesini içeriyor. Tamamen amaca yönelik bir imar düzenlemesidir. EXPO süreci ile başlayacaktır. Bittikten sonra yeni bir imar yapılanması olmayacaktır. Burada, 'EXPO süreci ile sona erer' ifadesinden başka bir anlam çıkarılmasın. Bu yasa hoyratça kullanılmasın. Amaç EXPO'ya alan oluşturmaktır.

Bölgedeki hak sahipleri, imar alanlarını değerlendirecek, buna karşılık mülklerinden bir kısmını EXPO için feda edecekler, bırakacaklar, düzenleme budur. Geçmişte yaşanan sorunlar İzmir'in hak etmediği sorunlardır. İzmir'in bir önceki EXPO'yu kaçırmasına katkı yapmış sorunlardır. Bu sefer böyle bir sorunu yaşamak istemiyoruz.''

İzmir'in tüm kesimleri ile EXPO organizasyonuna hazırlandığını, konsolosların da temsil ettikleri ülke ile İzmir arasında barış köprüsü oluşturduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, İzmir'in EXPO'yu tüm şehirlerden fazla hak ettiğini kaydetti.


Foto: Kenan Çimen (AA)

Binali Yıldırım, şunları söyledi:

''Bu sonucu elde etmek için var gücümüzle çalışacağız. EXPO olmazsa dünyanın sonu değil. İzmir'i yönetenler kararlılıklarından hiçbir şey kaybetmeden çalışmaya devam edecek. Bugün küresel anlamda üç büyük sorun var, altyapı, sağlık ve eğitim. Bunlardan ikisini tema olarak ele alan ve bütün dünyadaki ülkelerle paylaşmayı hedefleyen İzmir, inanıyorum ki EXPO'yu herkesten, her şeyden daha fazla hak eden şehirdir. EXPO, İzmir için vasıta, ülkemizin tanıtımı için fırsat. İzmir'e yapılacak hizmetler EXPO'ya endeksli değildir. Bu hizmetler hız kesmeden devam edecek.''

EXPO 2020 için İzmir'in sağlık temasına da atıfta bulunarak, bu temanın İzmir'e yapmayı planladıkları hizmetlerle örtüştüğünü belirten Yıldırım, ''Bu süreç bizim için bir fırsat. Altyapı ve sağlıkla ilgili başlanmış devam edecek projeler çok daha hızlanmış olacak'' dedi.

Yıldırım, bu süreçte İzmir'de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın öncülüğünde kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları yürütüleceğini de kaydederek, İzmir'in daha güvenli ve daha güzel kent olması için çalışmalar yapılacağını bildirdi.

''İnşallah EXPO 2020'yi İnciraltı'nda yapacağız''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise etkinlikte yaptığı konuşmada, İzmir'in Türkiye'nin göz bebeği olduğunu dile getirerek, EXPO 2020 organizasyonunun İzmir'e kazandırılması konusunun hükümetlerinin, üzerinde hassasiyetle durduğu konular arasında yer aldığını ifade etti.

Anadolu topraklarındaki büyük uygarlıkların varlığına değinen Bayraktar, Türkiye'nin bugün de dünya ile bütünleşme gayretini sürdürdüğünü söyledi.

Bayraktar, Türkiye'nin dış ticaretinin büyük bölümünün Avrupa ülkeleri ile olduğuna işaret ederek, EXPO organizasyonun bu ülkeler açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti.

Etkinliğe katılan fahri konsoloslara organizasyonun kazanılmasında önemli görevler düştüğünü de dile getiren Bayraktar, ''Kalkınma ve gelişmenin temel ayağı üretimdir. Üretimi pazarlayabilmek için sosyal ilişki yaratmak lazım. Bunun a-b-c'si de ikili ilişkidir. Bizim fahri konsoloslarımız da bu ikili ilişkinin en iyi temel odaklarıdır. Bu kapsamda EXPO organizasyonu büyük önem taşıyor. İnşallah EXPO 2020'yi İnciraltı'nda yapacağız'' dedi.

EXPO 2020 için İzmir'in sağlık temasına da atıfta bulunarak, bu temanın İzmir'e yapmayı planladıkları hizmetlerle örtüştüğünü belirten Yıldırım, ''Bu süreç bizim için bir fırsat. Altyapı ve sağlıkla ilgili başlanmış devam edecek projeler çok daha hızlanmış olacak'' dedi.

Yıldırım, bu süreçte İzmir'de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın öncülüğünde kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları yürütüleceğini de kaydederek, İzmir'in daha güvenli ve daha güzel kent olması için çalışmalar yapılacağını bildirdi.

''EXPO, ayrıca kentsel dönüşümümün de itici gücü olan bir organizasyon''

İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu Başkanı Cahit Kıraç da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın ilgisi ve desteğiyle İzmir'in EXPO 2020'ye aday olduğunu belirterek, bu ilgi ve desteğin İzmir kamoyunda takdirle karşılandığını söyledi.

Ortak hareketle bu süreci yürütebileceklerini, fahri konsolosların da bu kapsamda önemli görev üstleneceğini kaydeden Kıraç, EXPO'da başarının büyük ölçüde dış tanıtım ve ikili ilişkilere bağlı olduğunu kaydetti.

Kıraç, EXPO'nun, dünya kamuoyunu buluşturan, ayrıca kentsel dönüşümümün de itici gücü olan bir organizasyon olduğunu dile getirerek, İzmir'in, ''hoşgörü ve tarih kenti'' sıfatlarıyla EXPO için ideal bir kent olduğunu ifade etti.

İzmir'de, 3 başkonsolos, 3 konsolos ve 56 fahri konsolosun görev yaptığına işaret eden Kıraç, ''Sizin desteğinizle alacağımız oylar bu sürece büyük katkı sağlayacaktır. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. İzmir'e EXPO'yu getireceğiz'' dedi.

Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı ve Ürdün'ün İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan da İzmir'de görev yapan konsoloslar ve fahri konsolosların EXPO 2020 organizasyonunun kente kazandırılması için yoğun çalışma yürüteceğini söyledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-kanununun-icerdigi-imar-duzenlemesi-tamamen-amaca-yonelik-_91164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!