Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'in EXPO Alanı İnciraltı

'İzmir Expo Alanı Hakkında Kanun', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İzmir'in EXPO Alanı İnciraltı

Buna göre, ''İzmir ili, Balçova ilçesinde yer alan İzmir-İnciraltı Turizm Merkezinin İnciraltı kesiminde 17 Ağustos 2011 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında büyük kentsel yeşil alan olarak planlanan ve 3 Mayıs 1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun ilgili maddesi kapsamında düzenleme ortaklık payı ile elde edilecek alan'' EXPO alanı olarak belirlendi.
    
EXPO alanında imar uygulaması, İzmir-İnciraltı Turizm Merkezinin İnciraltı kesiminde 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1.000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının ilgili mevzuat kapsamında onaylanmasını müteakip İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesince öncelikle yapılacak. Bu planların EXPO alanı dışında kalan kısımları sağlık, turizm ve nitelikli konut amaçlı planlanacak. İmar planlamalarında ihtiyaç duyulan yol düzenlemeleri için yeterli alan ayrılacak.
    
EXPO alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nin görüşü alınarak EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca uygun görülen vaziyet planları doğrultusunda sabit olmayan, sökülüp takılabilir nitelikte geçici yapı elemanları kullanılarak ihtiyaç duyulan kullanım alanları oluşturulacak.
   
Simgesel yapılar korunabilecek
   
Organizasyonun bitimini takip eden bir yıl içinde, bu yapılar kaldırılarak EXPO alanı büyük kentsel yeşil alan olarak düzenlenecek. Ancak, EXPO alanının yüzde üçünü geçmemek kaydıyla, EXPO'ya ilişkin simgesel yapılar korunabilecek.
    
EXPO alanına ilişkin ruhsat işlemleri; jeolojik, jeofizik ve jeoteknik etütler ile zemin etüt raporları esas alınarak, mahalli idareler tarafından tanzim ve takip edilecek.

EXPO alanında yapılacak planlama, imar uygulamaları ve düzenlemeler, diğer mevzuatta yer alan kısıtlamalara ve prosedürlere tabi olmayacak.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-expo-alani-inciralti_100520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!