Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EXPO Neyimize!

“Herkes için sağlık” teması ile EXPO 2015 fuarına aday olan İzmir’de 1800 yıllık sağlık yurdu Allianoi’nin baraj suları altında kalmasının önlenmesine yönelik yapılan basın açıklaması, polis tarafından engellenmek istendi.

Evrensel Gazetesi
EXPO Neyimize! Fotolar: Özer AKDEMİR

b>“Herkes için sağlık” teması ile EXPO 2015 fuarına aday olan İzmir’de 1800 yıllık sağlık yurdu Allianoi’nin baraj suları altında kalmasının önlenmesine yönelik yapılan basın açıklaması, polis tarafından engellenmek istendi. İki gündür İzmir’de bulunan EXPO Fuarı’nın yapılacağı ili belirleyecek olan BİE delegelerine seminer verilen Kültürpark’taki salonun önünde gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına katılanlar, polis tarafından zorla fuarın dışına çıkarıldı.

Ellerinde Alianoi’nin korunması talebini içere dövizler taşıyan Alilanoi Gönüllüleri, sağlık teması ile aday olunan bir fuarda 2000 yıllık antik bir kentin sular altında bırakılmasının ortaya koyduğu çelişkiye dikkat çekerek, BİE delegelerinden Allianoi’ya karşı duyarlılık istediler.

BİE delegelerine seminer verilen alanı güvenlik kordonu altına alan polisin alanda kuş uçurtmaması dikkat çekerken, Allianoi ile ilgili basın açıklamasına katılmak için gelenler kordon içine dahi alınmadı. EGEÇEP ve Allianoi Girişim Grubu üyelerinin güvenlik kordonu dışında bile basın açıklaması yapmasına izin vermeyen polis grubun döviz ve pankartlarını açmasına izin vermeyerek fuar dışına çıkardı.

Fuarın Dokuz Eylül Kapısı önünde yapılabilen basın açıklamasında konuşan Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Av. Hilal Küey, “Hiçbir parasal değerle, kâr-zarar hesapları ile ölçülemeyecek dünya mirası Allianoi, ne mutlu ki İzmir’dedir. Ama elimizdeki değerlerin kıymetini ne kadar bilmekteyiz? EXPO 2015 başvurularında kullanılan Allianoi heykeli Su Perisi Nymphe’nin vatanını ortadan kaldırmak hangi kültürel anlayışla bağdaşır!”

EXPO 2015’in konusunun sağlık olduğunu hatırlatan Küey, teması sağlık olan bir fuara aday olan bir ülkenin, dünyanın ilk su ile tedavi merkezi olan Allianoi Kaplıcası’nı gömmeyi düşünmemesi gerektiğini kaydederek, “Gelin 2015’te İzmir’e gelecek olanlara, dünyanın en iyi korunmuş ve halen kaplıca odaları ve sıcak suları ile faal durumdaki Alliano’u gezdirebilme onurunu yaşayalım” dedi. Basının yoğun ilgi gösterdiği açıklamada kameralar karşısında BİE delegelerine Fransızca da seslenen Küey, Allianoi’un korunması konusunda onlardan duyarlılık beklediklerini dile getirdi. Küey, konuşmasında EXPO’ya değil Allianoi’nin sular altında kalmasına karşı olduklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-neyimize_59609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!