Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eyfel Kırmızı-Beyaza Boyandı

Fransa'da süren "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Paris'in simgesi tarihi Eyfel Kulesi, 5 gün boyunca, saat 20.00'den sabaha dek Türk bayrağının renkleri kırmızı ve beyaza bürünecek. 324 metre uzunluğundaki kulenin ilk 2 katını oluşturan 115 metre

CNN Türk
Eyfel Kırmızı-Beyaza Boyandı

Fransa'da süren "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Paris'in simgesi tarihi Eyfel Kulesi, 5 gün boyunca, saat 20.00'den sabaha dek Türk bayrağının renkleri kırmızı ve beyaza bürünecek. 324 metre uzunluğundaki kulenin ilk 2 katını oluşturan 115 metre kırmızı, üst tarafta kalan 209 metre beyaz ışıklarla süslendi.

Türk bayrağıyla ışıklandırma gösterisinin startı, kulenin tam karşısındaki "Cafe De L'Homme"da, Türk ve Fransız yetkililer tarafından ortaklaşa verildi. Işıklandırmanın ardından kulenin önünde bekleyen çok sayıda Türk vatandaşı, "Kırmızı Beyaz En Büyük Türkiye" sloganıyla etkinliği coşkuyla alkışladı.

Işık gösterisinin başlaması dolayısıyla, Türkiye'nin Paris Büyekelçisi Osman Korutürk, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da katıldığı bir resepsiyon verdi.

Fransa'daki "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri, temmuz ayında yine Eyfel Kulesi'nin önünde Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisi ve Mercan Dede konseriyle başlamıştı.

Eyfel Kulesi, yılda ağırladığı 6 milyonun üzerinde kişiyle dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanları arasında ilk sırayı alıyor. Kuleyi günde 15 ile 20 bin arasında kişi geziyor. Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında inşa edilen kuleyi, ziyarete açıldığından bu yana gezenlerin sayısının 240 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

"Türkiye Mevsimi" etkinlikleri kapsamında Fransa'da 9 ay süreyle, başta Paris olmak üzere 70'i aşkın kentte 400'ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye tanıtılıyor.

Fransa'da Jean-Marie Le Pen'in liderliğini yaptığı aşırı sağcı Ulusal Cephe, yayımladığı bir bildiriyle, "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı şeklinde ışıklandırılacak olmasını protesto etti. "Türk Eyfel Kulesi'ne Hayır" başlığıyla hazırlanan protesto bildirisinde, aşırı sağcı partinin, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığı hatırlatıldı ve Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı şeklinde ışıklandırılmasına izin verdiği için Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'nin Perşembe günü düzenlenecek gösteriyle protesto edileceği duyuruldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eyfel-kirmizi-beyaza-boyandi_73039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!