Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eylülde 157 İşçi İnşaatta Can Verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı rapora göre, eylül ayında en az 157 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu yılın ilk dokuz ayında yaşamını yitiren işçilerin sayısı ise bin 450’ye ulaştı.

yapi.com.tr
Eylülde 157 İşçi İnşaatta Can Verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı rapora göre, eylül ayında en az 157 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu yılın ilk dokuz ayında yaşamını yitiren işçilerin sayısı ise bin 450’ye ulaştı. Raporda, insanca çalışma koşulları ve can güvenliği istedikleri için tutuklanan 3’üncü Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması da istendi.

Rapora göre;

- Eylül ayında hayatını kaybeden 157 işçinin 143’ü ücretli (işçi-memur), 16’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi-esnaf) oluştu.

- Eylülde 10 kadın işçi yaşamını yitirdi. Kadın işçi cinayetleri tarım, madencilik, ticaret, metal ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

- 4’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 8 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, kimya, metal ve inşaat işkollarında yaşandı.

- Eylülde yaşamını yitiren mülteci/göçmen işçi sayısı ise 9 olarak saptandı. Bu işçilerin 6’sı Afgan, 1’i İranlı, 1’i Rus, 1’i ise Suriyeliydi.

İnşaat yine birinci

- Eylül ayında en çok iş cinayeti inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret/büro, belediye/genel işler ve enerji işkollarında yaşandı.

- İşçiler en çok ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme ve elektrik çarpması sonucu can verdi. Özellikle çok düşük maliyetli önlemlerle iş cinayetlerinin önlenebileceği elektrik çarpması nedenli ölümlerin ilk sıralara çıkması dikkat çekti.

- En çok ölüm Antep, Denizli, İstanbul, Kocaeli, Manisa, Urfa, Adana, Ankara, Aydın, Bursa ve Tekirdağ’da oldu.

- Ölen işçilerin yalnızca 4’ü sendikalı, 153’ü ise (yüzde 97,46) sendikasızdı. Sendikalı işçiler tekstil, metal ve belediye işkolunda çalışıyordu.

‘Tutuklanan işçiler serbest bırakılsın!’

İSİG Meclisi eylül raporunda, İstanbul 3. Havalimanı inşaatında binlerce işçinin isyan ettiği insanlık dışı çalışma koşullarına da dikkat çekti:

“Havalimanı şantiyesinde fazla mesai ücreti ödenmemesi, bayram ve hafta tatili yapmadan çalışma, şantiyenin ‘normal’i. İşçilerin günlük çalışmaları 12 saati buluyor. Yapılmayan ödemeler, servis, yemek, barınma, iş kazaları ve iş cinayetleri, şantiyede çalışan işçilerin inşaat çalışması başladığından bu yana var olan problemleri. Havalimanının 29 Ekim’e yetiştirilmesi çabası bir yandan işyeri koşullarının daha da ağırlaştırılıp kuralsızlaşmasına, öte yandan işçiler üzerindeki iş yükünün artırılmasına, mobbinge ve baskıya neden oldu.”

İşçilerin kampa ulaşmak için saatlerce servis sırası beklediğine, kalabalık odalarda tahtakuruları içinde yaşadığına ve kötü yemeklere mahkûm edildiğine de işaret edilen açıklamada, bu koşullara karşı çıktıkları için tutuklanan işçilerin serbest bırakılması istendi.

Raporun tamamına buradan ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eylulde-157-isci-insaatta-can-verdi_168022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!