Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İş Cinayetinin Örtbas Edilmesine İzin Vermeyeceğiz”

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu üyeleri, 3. Havalimanı şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri ile ilgili İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptılar.

yapi.com.tr
"İş Cinayetinin Örtbas Edilmesine İzin Vermeyeceğiz”

Birçok siyasi parti, sendika, emek hareketi, demokratik kitle örgütünün oluşturduğu 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, üç gün önce şantiyenin rögarında cansız bedeni bulunan işçinin kimliğinin ve akıbetini açıklanmasını istediler. Platform adına açıklamayı Dev-Yapı İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir okudu. 3. Havalimanı inşaatında bir iş cinayeti daha işlendiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Demir, “Üç gündür gerçekliğini teyit etmeye çalıştığımız olayda kimlik bilgisine dahi ulaşılamayan bir işçinin cenazesi şantiyedeki rögarın içinde, yine işçiler tarafından bulundu” dedi. İşçilerin ensesinde her daim hazır bekleyen görevlilerin, cinayetlere engel olmak yerine örtbas etmeye çalıştığına dikkat çeken Demir, tanık işçilerin telefonlarının ellerinden alınarak kayıtların silindiğini aktardı.

Demir, işçi sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun çalıştırılan havalimanı işçilerinin haklı talepleri için dayanışmayı yükseltmeye ve iş cinayetlerini gizleme, bilgi karartma çabaları karşısında birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Açıklamanın ardından DİSK adına söz alan Kamber Saygılı, “Güvencesiz ve kötü çalışma koşulları hakkında defalarca şikayette bulunduklarını ancak hem patronların hem de Çalışma Bakanlığı kapısının önlerinde duvar olduğunu; en küçük bir önlem dahi alınmadığını belirtti. Bostancı Köroğlu İnşaat konut şantiyesinde maaşlarını alamadıkları için 29 gündür eylemde olan işçilerden Ekmek ve Onur İşçi Derneği üyesi Taner Mutlu, çalıştığı bir şantiyede iş cinayetinin nasıl gizlenmeye çalışıldığını anlattı.

CHP Milletvekili Ali Şeker de, havalimanında işlenen iş cinayetlerinin son bulması için gereken tedbirlerin alınması talebiyle 3 yıl önce meclise önerge verdiklerini ancak bugün bu tedbirlerinin alınmadığını vurguladı. HDP Milletvekili ve hukukçu Züleyha Gülüm ise, yaşanan iş cinayetini çok vahim olduğunu, “İş cinayeti birinin öldürülmesi sonrasında mı gerçekleşti? Ortada başka türlü bir vaka mı var? Bu cinayetin üstünü kim örtüyor? Kim kapatıyor? Buna dair hiçbir sorunun cevabının maalesef alamıyoruz. Bu olayla ilgili çalışma bakanlığını aramaya çalışıyoruz. Muhatap bulmaya çalışıyoruz. Konunun aydınlatılmasın için ilgililerle bağlantı kurmaya çalışıyoruz. Ama hiçbir şekilde telefonlarımıza dönen olmuyor. Ölen işçinin adını bile öğrenmiş değiliz. Yine bir iş cinayetinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu bir suçtur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-cinayetinin-ortbas-edilmesine-izin-vermeyecegiz_168360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!