Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eynez Yanıyor, İşçiler Tehlikede

Soma’da yaşanan maden katliamında 301 işçinin can verdiği Eynez ocağında yangın yeniden başladı. 300 işçinin tahliye için çalıştırıldığı ocakta bu sayının yangın nedeniyle 30’a düşürüldüğü öğrenildi.

yapi.com.tr
Eynez Yanıyor, İşçiler Tehlikede

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Manisa Soma'daki Eynez madeninde 301 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan yangın yeniden başladı. Kazanın olduğu yerin hemen üstünde başlayan yangın nedeni ile Soma A.Ş.’nin sürdürdüğü madendeki cihaz ve makinelerin çıkarılması işinin de durduğu öğrenildi.

Madende çalışan işçilerden aldığımız bilgiye göre, 13 Mayıs’ta yaşanan kazanın olduğu yerin hemen üzerinde geçen cuma günü madene sızan oksijen nedeni ile kömür damarlarında yangın başladı. Yangının başladığı yerin, TBMM Soma Maden Kazasını Araştırma Komisyonu'nun geçen günlerde ocağa inerek inceleme yaptığı yer olduğu öğrenildi.

30 işçi çalışıyor

Tüm alana yayılan yangın nedeni ile ocakta çalışan 300 işçi geri çekildi. Madende hâlâ yangını söndürme amacıyla 30 işçi çalışıyor. İşçiler, içerideki suyu pompa ile çekiyor, yangını durdurmak için kül basıyor.

‘TKİ madeni devralmalı’

İşçiler uzun vadede madenin faaliyete geçirilmesinin mümkün olmadığını aktarırken, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TKİ madeni devralmadığı sürece bu yangınların son bulmayacağını vurguladı.

Özel şunları söyledi: “Bilirkişi raporu bu yangınların neden çıktığını net bir şekilde anlatmış. Doğru bir havalandırma olmaması ve maden üzerindeki göçük ve çökmeler nedeni ile feci kazanın yaşandığı tespit edilmiş. Cuma günü çıkan yangın bu hatada ısrar edildiğini gösteriyor. 2007 yılında bu madeni işleten Park Holding, buradaki yangınla kendilerinin baş edemeyeceğini, bu şekilde üretime devam ederler ise hem kendilerinin hem de madenin zarar göreceğini söyleyerek madeni işletmekten vazgeçip TKİ’ye madeni devretmişti. TKİ sorunları gidermek yerine madeni Soma A.Ş.’ye verdi. Bilirkişi raporu da bu nedenle birinci sorumlu olarak TKİ’yi gösteriyor. TKİ, 301 işçinin ölmesine rağmen hâlâ sözleşmeyi feshetmiyor. Burada yapılacak şey çok basit. TKİ madeni devralacak, havalandırma ve çökmeler sorununu çözecek ve madeni kendisi işletecek. Yanan yere kül basmak sorunu çözmez. İçeride çalışan 30 can tehlikesi ile çalıştırılıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/eynez-yaniyor-isciler-tehlikede_125578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!