Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Soma AŞ’ye Amasya İzni

301 madencinin yaşamını yitirdiği maden ocağını işleten Soma Holding’e Amasya’da termik santral izni çıktı. Amasya halkı “Böyle bir çalışmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

yapi.com.tr
Soma AŞ’ye Amasya İzni

Taraf Gazetesi'nden Ayfer Çalıkıran'ın haberine göre, 301 madenciye mezar olan Soma-Eynez’deki maden ocağını işleten Soma A.Ş.’ye bu defa Amasya’da termik santral izni çıktı. Facianın üzerinden henüz 2.5 ay geçmişken Soma A.Ş.’ye ait Gürmin Enerji şirketine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verdiği izin nedeniyle şaşkınlığa düşen Amasya halkı, şehirlerinde böyle bir çalışmaya asla izin vermeyeceklerini söyledi.

“Santral yaptırmayız”

CHP Manisa Milletvekili Ramis Topal, “Bütün Yeniçeltik’in kömürlerini yakarız, yolları keseriz ama oraya termik santral yaptırmayız” dedi. Bunun için çevreci tüm kurumlarla bütün platformlarda mücadele vereceklerini söyleyen Topal, bölgede AKP’li belediye başkanlarının bile bu santrale karşı çıktığını söyledi.

AKP’li belediyeler de istemiyor

Santralin yapılacağı alan Suluova ve Merzifon ilçeleri arasında bulunuyor. Suluova İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Fatih Üçok da santrali istemediklerini belirtti. Üçok, “Santralin yapılması düşünülen yerin çok yakınında bir mahallemiz bulunuyor. Burada yaşayan insanlarımız için tehlikeli olabileceğini düşünüyoruz. Burada termik santral istemiyoruz” dedi. Merzifon’un CHP’li Belediye Başkanı Alp Kargı da santrali istemedikleri belirtti. Termik santralin çevreye büyük zarar vereceğini söyleyen Kargı, santrale karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Faciadan sonra ödül gibi

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Öz, termik santral ile salınacak gaz ve kül atıkların geniş bir sahayı olumsuz etkileyeceğini, arazide kuraklık ve su kirlenmesine neden olacağını belirterek, Amasya’daki termik santral projesi için verilen EPDK kararının içeriğini sordu. Öz, holdingin faciaya rağmen ödüllendirildiği algısı oluştuğunu dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soma-asye-amasya-izni_123054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!