Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eyvah! Çinliler Geliyor

Çin yapı sektörü, ürünlerinin ‘kalitesiz’ olduğunu kabul etmemesine rağmen, sıkı denetim uygulamalarıyla bilinen Avrupa pazarına girmeye çekiniyor. Avrupalı markalarla kalite anlamında rekabet şansı olmayan Çin’in, Türkiye’ye ilgisi ise her geçen gün artıyor. Türk inşaat sektörü bu ilgiyi çekinceyle karşılarken, Çin malları Türkiye’de hayli rağbet

yapi.com.tr
Eyvah! Çinliler Geliyor Leo Gao

Çin yapı sektörü, ürünlerinin ‘kalitesiz’ olduğunu kabul etmemesine rağmen, sıkı denetim uygulamalarıyla bilinen Avrupa pazarına girmeye çekiniyor. Avrupalı markalarla kalite anlamında rekabet şansı olmayan Çin’in, Türkiye’ye ilgisi ise her geçen gün artıyor. Türk inşaat sektörü bu ilgiyi çekinceyle karşılarken, Çin malları Türkiye’de hayli rağbet görüyor.

Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı’na katılan Çinli firmaların sayısının çokluğu da bu ilginin bir göstergesi. Fuarda konuştuğumuz Çinli firmalar, Türkiye pazarının kendileri için önemine dikkat çekerek, fuarın aynı zamanda Çin’in olumsuz imajının değiştirilmesine de hizmet edeceğini düşünüyorlar.

“En kaliteli dekorasyon malzemeleri Avrupa'da”Fuara ilk kez katılan Changzhou Zhonglu Qinfeng Dekorasyon Malzemeleri Dış Ticaret Müdürü Leo Gao, Türk inşaat sektörünün gücüne dikkat çekerek Türkiye pazarını tanımak için fuara katıldıklarını ifade etti. Leo Gao amaçlarının uzun vadede Türkiye pazarına girmek istediklerini dile getirerek “En kaliteli dekorasyon malzemeleri Avrupa'da yapılıyor. Türkiye de bu konuda çok iyi sayılmaz. Hedeflerimiz arasında Türkiye var, fakat Avrupa pazarına girmek gibi bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

Changzhou Shuangou Ahşap Endüstrisi Dış Ticaret Müdürü James Cui iki yıldır katıldıkları fuarın kendileri için son derece faydalı olduğunu dile getirdi. Fuarın uluslararası niteliğine vurgu yapan James Cui “Fuara katıldıktan sonra Türkiye'ye satış yapmaya başladık. Bu yılki fuardan sonra da bu satışların artacağını umuyoruz” dedi. James Cui ayrıca Avrupa pazarına girmeye gerek görmediklerini de sözlerine ekledi.


Jimmy Hua
Jimmy Hua

Türkiye'deki fuara katılmak demek pek çok ülkeyle temasa geçmek demek”Yuyao Meige Sıhhi Malzemeleri de ilk kez fuara katılan firmalardan. Daha önce hiçbir uluslararası fuara katılmadıklarını belirten firma yetkilisi Jimmy Hua, fuara katılma nedenlerini şöyle açıklıyor: “Türkiye, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan çok önemli bir ülke. Türkiye'deki fuara katılmak demek pek çok ülkeyle temasa geçmek demek. Yapı Fuarı çok büyük bir fuar. Burada pek çok ürün var. Katılımcıların da, ziyaretçilerin de çoğu iş adamı.”


Jimmy Hua, fuar süresince firmalarla pek çok bağlantı kurduğunu söyledi.Hayatında ilk kez yurtdışına çıktığını da sözlerine ekleyen Jimmy Hua, “Türkiye'yi çok beğendim. Çünkü Türkiye'deki binalar Çin'deki gibi çok yüksek değil. Umarım Türkiye'ye çok yüksek binalar yapmazlar. Yüksek binalar insanı mutsuz ediyor. Bu yüzden ben köye taşındım.

 
Cindy Xian

İki yıldır fuara katılan Haiyan Yongwei Uluslararası Pazarlama Yöneticisi Cindy Xian ise her ne kadar diğer yabancı katılımcılar birinci salonda olmaktan memnun olsalar da, sonraki seneler için Türk firmaların yoğun olarak bulunduğu diğer salonlarda bulunmak istediklerini ifade etti. Birinci salona ve özellikle Çinli firmalara karşı ziyaretçilerin önyargıyla yaklaştığını dile getiren Cindy Xian tüm bu önyargılara karşın fuardan son derece memnun olduklarını söyledi.

Filiz Yavuz / Anıl Kaygusuz

http://www.yapi.com.tr/haberler/eyvah-cinliler-geliyor_61317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!