Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fabrika 112 TIR’la Taşındı Demirdöküm Dünya Devi Oluyor

Almanya’daki Schaefer şirketinin üretim bantlarını 112 TIR’la Türkiye’ye taşıyan Demirdöküm’ün ek tesisleri dün açıldı. Demirdöküm, devam eden yatırımlarla dünyanın en büyük panel radyatör fabrikası haline gelecek.

Hürriyet Gazetesi
Fabrika 112 TIR’la Taşındı Demirdöküm Dünya Devi Oluyor

b>Koç Grubu, İzocam ve Döktaş’la birlikte satış listesine koyduğu Demirdöküm’de yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Almanya’daki Schaefer şirketinin üretim bantlarını 112 TIR’la Türkiye’ye taşıyan Demirdöküm’ün ek tesisleri dün açıldı. Demirdöküm, devam eden yatırımlarla dünyanın en büyük panel radyatör fabrikası haline gelecek.

Alman Schaefer fabrikasının tüm makina parkını Bozüyük’e taşıyan Türkiye’nin en büyük panel radyatör üreticisi DemirDöküm, ’dünyanın en büyük panel radyatör üretim üssü’ne dönüşüyor. DemirDöküm, halen Avrupa’nın 3. büyük radyatör fabrikası konumundaki tesisleri olan panel fabrikasındaki ek tesislerini açtı. 2007’de de devam edecek yatırımların tamamlanmasıyla birlikte, DemirDöküm-Panel A.Ş. tesisleri, yıllık 5.5 milyon metre kapasitesiye ulaşarak, dünyanın en büyük ’panel radyatör üretim üssü’ oluyor.

Fabrika 112 TIR’la taşındı:
Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Bülent Bulgurlu, "2 Haziran 2005’de başlattığımız bu yatırımımızın, makina ekipmanları için Almanya’da yerleşik Schaefer firması ile bir anlaşma imzaladık. Çok kısa sürede Schaefer’ın Almanya’da Neunkirchen/Siegerland’da kurulu panel radyatör fabrikası tümüyle sökülerek, toplam 14 Low-Bed ve 112 adet TIR’la Bozüyük Panel A.Ş. tesislerimize taşındı, montajı yapıldı ve mevcut tesise entegrasyonu sağlandı" dedi. Bulgurlu, "Böylece, 1979’da bir yılda ürettiğimiz radyatörü, bu yıl bir günde üretebilecek hale geldik. Gerekli modifikasyon ve iyileştirmeler yapılarak 2007’den itibaren kapasitemiz kademeli olarak 3.3 milyon metrelik seviyesinden 5.5 milyon metreye çıkarılacak. Panel A.Ş., dünyanın en büyük üretim merkezi olacak" diye konuştu.

Yatırımlar hız kazandı:
2 Haziran 2005’de ’Kapasite Artırımı Temel Atma’ töreni ile başlayan yatırımlar, makina ve ekipmanların tedariki anlaşmaları ile hız kazandı. Eylül 2005’de Alman firması Schaefer ile imzalanan işbirliği anlaşmasıyla, Almanya’daki Schaefer panel radyatör üretim fabrikasının tüm makina parkı Bozüyük’e taşındı. Aynı anlaşma çerçevesinde, Alman Schaefer firmasının Avrupa’da sahip olduğu panel radyatör markası FIX ve tüm dağıtım kanalları ile müşteri portföyü DemirDöküm’e devredilmişti. Bülent Bulgurlu, DemirDöküm’ün vizyonuna uygun olarak, ilkleri geliştirdiğini, sürekli büyümeyi de hedeflediğini belirterek, şöyle konuştu: "Üretim kapasitelerini, önümüzdeki yılların pazar beklentilerine uygun olarak zamanında artırmak, büyümenin doğru adımlarıdır. "

Bulgurlu: Demirdöküm’ü satmak için henüz teklif topluyoruz
Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Bülent Bulgurlu, topluluk şirketlerinden Türk Demirdöküm’de sahip olduğu hisselerin, satış da dahil olmak üzere değerlendirilmesi konusunda "ön çalışma yapmak için danışmanlık şirketleriyle görüş alışverişinde bulunduğunun" hatırlatılması üzerine, bu konuda tekliflerin toplanması yönündeki aşamanın devam ettiğini söyledi. Konuyu Sermaye Piyasası Kurulu’na bildirdiklerini hatırlatan Bulgurlu, "Bunun olması için beklentilerinin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Bulgurlu, "Aksi takdirde satış olmayacaktır. Görüşmeler muhtelif kurumlar ile devam ediyor" diye konuştu.

49 ülkeye ihracat yapıyoruz
Demirdöküm Genel Müdürü Bülent Lütfü Kızıltan, şunları söyledi: "Ar-Ge çalışmaları tamamen DemirDöküm’e ait ürünlerimizle, Avrupa dahil 49 ülkesine yaptığımız ihracata ağırlık vererek, dünyanın en önemli panel radyatör üreticileri arasında ilk sırada yerimizi alıyoruz. Üretilen radyatörlerin yüzde 60’ı başta İngiltere, Almanya olmak üzere, Şili’den Çin’e kadar 49 ülkeye ihraç ediliyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/fabrika-112-tirla-tasindi-demirdokum-dunya-devi-oluyor_47002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!