Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

FAO Zirvesinde Herkes Var, Çiftçiler Yok!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) zirvesine çağrılmayan dünya çiftçileri paralel zirve düzenledi. Gıda krizinden en çok kendilerinin etkilendiğini söyleyen çiftçi temsilcileri, görüşlerini Çarşamba günü FAO zirvesi kapanışına taşıyacak.

bianet.org
FAO Zirvesinde Herkes Var, Çiftçiler Yok!

Amazon yağmur ormanları, Afrika, Pasifik adaları ve Himalayalar'dan gelen küçük çiftçiler Roma'da FAO zirvesine paralel düzenledikleri Halkların Gıda Güvenliği Forumu'nda bir araya gelerek gıda krizinin ciddi sonuçlarını tartışıyor. Dünyada 1,5 milyarı aşkın küçük çiftçi ve gıda üreticisi bulunduğunu söyleyen forum düzenleyicileri "bu insanlar köylü tarımı, küçük ölçekli hayvancılık ve balıkçılıkla dünya gıda ihtiyacının yüzde 75'ini karşılıyor," diyor.

FAO'ya göre, aç insanların sayısı bu yıl küresel ekonomik kriz, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artış, kuraklık ve çatışmalar dolayısıyla 1 milyarı aştı. "FAO'nun açıkladığı aç sayısının büyük bir bölümünün gıda üreticilerinden oluştuğunu" söyleyen Uluslararası Sivil Toplum Planlama Komitesi'nden ( IPC) Antonio Onorati "bu da açlığın en inanılmaz yanı" dedi. Çiftçi kuruluşları geleneksel tarım bilgisi ve yöntemlerinin yerel ve küresel gıda güvenliğinin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini ancak bunlara yeterince değer verilmediğini söylüyor.

Çiftçi gündemi

Çiftçi ve köylü kuruluşlarının tartışma gündemindeki başlıca konular arasında şunlar var:

* Gıda ve tarım politikalarına kim karar veriyor;
* Bu kararlar nerede alınıyor;
* Gıda üretim kaynaklarını kimin denetliyor;
* Gıda nasıl üretiliyor;
* Gıdaya dolaysız erişimi olmayanlara yani kent yoksullarına nasıl yardımcı olunabilir.

Paralel zirve sonuçları Çarşamba günü FAO zirvesine sunulacak.

Çiftçilerin günemindeki  konular FAO ve üye ülkelerinkinden çok farklı değil. Asıl fark konuya bakuışlarında. IPC sözcüsü Onorati "Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Dünya Banlası (DB) ve Ulsuslararası Para Fonu'nun (IMF) kurban dediği insanlar asıl öznelerdir, eğer engel olunmazsa kendilerine yetecek yiyeceği üretmeye yeteneklidirler."

Çitçiler, yerli toplulukların gıda güvenliğinden yoksun kalmalarının nedenleri arasında toprak, arazi ve kaynak yitimi ile yerli haklarının tanınmayışı ve ihlal edilmesi olduğunda birleşiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fao-zirvesinde-herkes-var-ciftciler-yok_74417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!