Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih Dökümhanesi Restore Edilecek

Fatih Dökümhanesi’nin restorasyon projelerinin hazırlanarak, kalıntıların açık hava müzesine dönüştürüleceği bildirildi. Kırklareli - AA K

NTV-MSNBC
Fatih Dökümhanesi Restore Edilecek

b>Fatih Dökümhanesi’nin restorasyon projelerinin hazırlanarak, kalıntıların açık hava müzesine dönüştürüleceği bildirildi. Kırklareli - AA

Kırklareli Müzesi Müdürü ve Kırklareli-Demirköy Fatih Dökümhanesi Kazı Başkanı Zülküf Yılmaz, kazı sonuçlarına göre, dökümhanenin restorasyon projelerinin hazırlanarak, kalıntıların açık hava müzesine dönüştürüleceğini bildirdi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, projenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırklareli Valiliği, Türk Bilim Tarihi Kurumu (TBTK) ile TÜBİTAK başta olmak üzere çeşitli bilimsel kurumlarca desteklendiğini belirtti.

Koordinasyonu ve kazı başkanlığı Kırklareli Müze Müdürlüğü’nce yürütülen projenin bünyesinde 7 ayrı üniversiteden TBTK’na mensup çok sayıda akademisyenin görev aldığını ifade eden Yılmaz, “Kırklareli-Demirköy Fatih Dökümhanesi kazısında, projenin son etabındaki kazı sonuçlarına göre, dökümhanenin restorasyon projeleri hazırlanarak, kalıntılar açık hava teknoloji müzesine dönüştürülecek. Proje, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun himayelerinde yürütülüyor. Önemli bir bölümü tamamlanan 2004 yılı kazı sezonunda, Demirköy Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Hudut Tabur Komutanlığı ve Orman İşletme Müdürlüğü imkanları oranında yapılan çalışmalara katkı sağlamışlardır” diye konuştu.

DÖKÜMHANE’NİN ÖZELLİĞİ
Tarihi Demirköy Dökümhanesi, Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne 3 bin 800 metre uzaklıkta bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453 yılında İstanbul’un fethinde kullandığı topların güllerini burada döktürdüğü belirtiliyor.

Dönemin en ileri teknolojisiyle dökümü gerçekleştirilen Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak anılan Demirköy Dökümhanesi’nde, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim yapılıyordu. Osmanlı Dönemine ait olan bu demir dökümhanesinde enerjinin su ile sağlanıyor olması ise ayrıca dikkate değer bir özellik olarak ortaya çıkıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-dokumhanesi-restore-edilecek_18356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!