Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fatih’in de Çehresini Değiştirecekler!

Tarihi Yarımada’yı ilgilendiren, 1/bin ölçekli imar planına dair daha önce yürütmeyi durduran mahkeme, ‘itiraz’ sonrasında davaya ‘ret’ kararı verdi. CHP’li Soylu: Değişen mahkeme başkanı ile davayı reddettiler

yapi.com.tr
Fatih’in de Çehresini Değiştirecekler!

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, Fatih Belediyesi’nin 9 Mayıs 2012, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ise 4 Ekim 2012 tarihinde onayladığı “Tarihi Yarımada Kentsel tarihi, Kentsel arkeolojik, I. Derece Arkeolojik Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın iptali” istemiyle açılan davayı, mahkeme reddetti. CHP’li sekiz meclis üyesinin İstanbul 2’nci İdare Mahkemesi’nde açtığı davada daha önce, Tarihi Yarımada’yı ilgilendiren planın 61 konu başlığından 37’sine yürütmeyi durdurma, 7’sine ise kısmen yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. 24 Nisan 2015’te verilen yürütmeyi durdurma kararının ana başlıkları arasında, Avrasya Tünel geçişinin bağlandığı Kennedy Caddesi, Tarihi Yarımada trafiğini yoğunlaştıracağı öngörülen ulaşım kararları, AVM ve otel yapılmasının önü açılan Topkapı İETT Garajı ve Kumkapı Balık Hali’nin marina olmasına ilişkin planlar da yer alıyordu.

Karar birçok olumsuzluk yaratacak

Dava açan isimlerden Fatih Meclis’inin CHP’li üyesi Fazıl Uğur Soylu BirGün’e konuştu. Konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını ifade eden Soylu, “ 2’nci İdare Mahkemesi, değişen mahkeme başkanıyla birlikte davayı reddetti. Bu plan Fatih halkı ve Tarihi Yarımada için birçok olumsuzluklara neden olacak. Mahkemenin verdiği kararı, verilen süre içinde Bölge İdare Mahkemesine, netice alamadığımız takdirde de Danıştay’a taşıyacağız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-de-cehresini-degistirecekler_153440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!