Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fay Hattına Kimyasal Depolama Alanı

Geçen yıl özelleştirilen ve 500 metre uzağında aktif fay hattı bulunan Tekirdağ Limanı’na likit tank çiftliği kurulacak. Kimyasalların depolanacağı likit tank çiftliği için ayrılan alanın yakınlarında okul, hastane, adalet sarayı gibi çok sayıda kamu kurumunun yer alması kaygıları artırıyor.

yapi.com.tr
Fay Hattına Kimyasal Depolama Alanı

Özelleştirilen Tekirdağ Uluslararası Limanı’na kurulması planlanan likit tank çiftliği, faciaya davetiye çıkartıyor. Likit tank çiftliği projesi kapsamında öngörülen 90 bin metrekarelik dolgu alanın 500 metre uzağından aktif fay hattı geçtiği belirlendi. Dolgu alan üzerine, kimyasal atıkların depolanması amacıyla kurulması planlanan likit tank çiftliği için ayrılan alanın hemen yanı başında çok sayıda yurttaşın yaşadığı Barbaros Mahallesi’nin yer alması kaygıları daha da artırdı. Limanın yakınlarında aralarında iki okul ve bir hastanenin de olduğu çok sayıda kamu kurumu bulunduğunu belirten bölge sakinleri, projeye tepki gösterdi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Tekirdağ Uluslararası Limanı’nın 15 bin metrekarelik terminal sahasının 260 bin metrekareye çıkarılması için çalışmalara başlandı. Limanın özelleştirilmesinin ardından hazırlanan yeni imar planı kapsamında 90 bin metrekarelik dolgu alan yapılacağı bildirildi. Projenin hayata geçirilmesi durumunda çevre ve halk sağlığına ciddi zararlar vereceğini anlatan uzmanlar, karardan vazgeçilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nde dolgu alanı üzerinde bulunan sınai tesisler ve depolama tesislerinin yarattığı felaketleri anımsatarak, “Birinci derece deprem bölgesinde yer alan iki aktif fayın hemen yakınına kimyasal depolama alanı kurulması kaygı yaratmaktadır.” dedi.

Çok sayıda risk barındıran proje kapsamında yapılacak dolgu alanın kentin siluetini de olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Yüceer, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“MTA’nın, “Diri Faylar” arasında gösterdiği fay hatlarının hemen yakınında, likit tank çiftliği adı altında kimyasal depolama alanı oluşturulmasının, halk ve çevre sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma yapılmış mıdır?”

“Bu kadar yoğun bir dolgu çalışmasının hem dolgunun yapılacağı alana hem malzemenin temin edileceği alana hem de taşıma güzergahına etkileri incelenmiş midir?”

“Söz konusu projenin ÇED başvurusunda bahsi geçen tesis, bu şartları karşılamakta mıdır?”

“Projenin deniz ekosistemine etkisine ilişkin bakanlığın bir çalışması var mıdır?”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-hattina-kimyasal-depolama-alani_176806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!