Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Faylara Uydu Gözüyle Takip

"Türkiye Ulusal Sismik Ağ (USAĞ) Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi" çerçevesinde, "Uydu İletişimli Geniş Band Deprem İzleme ve Kayıt İstasyonları"

Milliyetb>"Türkiye Ulusal Sismik Ağ (USAĞ) Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi" çerçevesinde, "Uydu İletişimli Geniş Band Deprem İzleme ve Kayıt İstasyonları"ndan ilki, Kütahya'nın Gediz ilçesinde kuruldu.

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Deprem Araştırma Dairesi Sismoloji Şube Müdürü Ramazan Demirtaş, ülke ölçeğinde işletilen mevcut istasyonların ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığı için dünya standartlarında, veri kalitesi yüksek, uydu iletişimli geniş band 19 istasyon alındığını ve ilkinin Gediz'de kurulduğunu ifade etti.

USAĞ'ın, Deprem Araştırma Dairesi'nce işletilen ve 30 istasyondan oluşan Türkiye Telemetrik Gözlem Ağı'yla entegrasyonunun sağlanacağını bildiren Demirtaş, böylece ülkedeki diri fayların depremselliklerinin yakından izleneceğini belirtti. Sistemle, deprem üreten kaynak zonlarının belirleneceğini kaydeden Demirtaş, risk hesapları, deprem senaryoları için veri sağlanabileceğini, deprem master planları için altlık oluşturularak, her bölgenin veya ilin deprem risklerinin önceden bilineceğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faylara-uydu-gozuyle-takip_22525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!