Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fayton Sefasında Yeni Dönem

İzmir'in simgeleri arasında yer alan faytonlara yeni bir düzen geliyor. Daha önce İzmir Ticaret Odası tarafından bir bölümü rehabilite edilen faytonlar için bir dizi önlem alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili Fayton Çalışması Esas Usulleri Yönergesi'ni Ulaşım Kordinasyon Merkezi'nden (UKOME) geçirerek yürürlüğe koydu.

Yeni Asır Gazetesi
2 Fayton Sefasında Yeni Dönem

İzmir'in simgeleri arasında yer alan faytonlara yeni bir düzen geliyor. Daha önce İzmir Ticaret Odası tarafından bir bölümü rehabilite edilen faytonlar için bir dizi önlem alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili Fayton Çalışması Esas Usulleri Yönergesi'ni Ulaşım Kordinasyon Merkezi'nden (UKOME) geçirerek yürürlüğe koydu.

Alsancak-Kordon hattında yer alan 40 fayton ile Karşıyaka'daki 35 fayton, standarda sokuldu. Büyükşehir, Ticaret Odası, Turizm Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Konak ve Karşıyaka belediyeleriyle ortak bir çalışma hazırladı. UKOME'de kabul edilen yönerge ile faytonlar tek tip olurken, güzergahları belirlenen faytonlara duraklar yapılacak. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin sık kullandığı faytonların şoförleri de tek tip elbise giyecek. Ayrıca faytonlara özel plakalar takılacak. Faytonların barınacağı yerler belirlendi. Yenişehir'de zabıtanın kullandığı bina, atların ahırı olacak. Gündoğdu Meydanı'nda atlar için çeşme ve temizlikleri için mazgal hazırlanacak. 100 fayton, İTO tarafından rehabilite edilecek.

Konak Belediyesi, faytonlara destek amacıyla festival yapmayı planlıyor. Kordon'da tur atmanın bedeli 20 TL olarak açıklandı. Alsancak, Agora ve şehir gezisi, 70 TL. İzmir Faytonları Kültürünü Yaşatma Dayanışma Derneği Başkanı Gökmen Dunar, bu çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirirken, "Yıllardır çektiğimiz zulümden kurtuluyoruz" ifadesini kullandı. Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, projeyi, "Yıllardır beklediğimiz bir şeydi. Çağdaş İzmir'e yakışan bir hareket" olarak yorumladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fayton-sefasinda-yeni-donem_71600.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • eskileri daha iyiydi YANITLA
  • büyüksehir 15 fayton yaptıracakmıs bir de bunları kullanıcak faytoncu taleb ediyorlar, peki biz kabul ediyor muyuz? ayrıca fayton kültürü bir roman kültürü oldugu kadar bu ilin vazgecilmez bir simgesi olmaktadır.Ayrıca atamızdan gelen bir mirastır, atamızın dönemde romanlar fayton sürmekte idi eski tarihi fotograflara bakalırsa atamız bircok kez roman faytoncular ile sohbet etmiştir.AZİZ KOCAOGLU bir rüyaya dalmış fakat rüyadan sandık zamanı uyanacak ve öncelik kendi partisi onu yanlız bırakıcak ama en basta izmir halkı onu zaten yanlız bırakmıştır.Baskan fayton kültürüyle cok ilgileniyor ama referandum 16 maddesinin farkında degildir, önce 16 madde okusun bir dernegin yasal haklarını koruyan bu madde icin mevcut hükümete borclu oldugumuzu bilmekteyiz. expo gelince izmir de halk bilir ki rakip newyork olmus, bu güzel sehrin karsında izmir basarısı olmayacağını sokaktaki her insan bilir. hatta kücük bir cocuga da sorsanız kimin kazanacagını söyler ne yapalım mevcut belediye baskanları ve ticaret odası baskanı bir rüyaya dalmıs .artık izmir halkı bilinclendi ve nerde kimi secicegini bilmektedir. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!