Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

FED Mermercileri Vurdu

ABD'ye yılda 1 milyar doların üzerinde doğaltaş gönderen ihracatçılar, bu ülkede faizlerin artması sonrası yaşanan durgunluk nedeniyle kaygılı.

Bugün Gazetesib>ABD'ye yılda 1 milyar doların üzerinde doğaltaş gönderen ihracatçılar, bu ülkede faizlerin artması sonrası yaşanan durgunluk nedeniyle kaygılı. ABD'ye yapılan ihracat konusunda açıklamalar yapan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, bu pazarda "Turkish Stone" ismiyle markalaşmayı başaran Türk doğaltaş ürünlerinin, pazar lideri haline geldiğini vurguladı.

Erdinç, bu ülkeye geçen yıl yapılan 850 milyon dolar ihracatın bu yıl 1,2 milyar dolara yaklaştığını belirtti. Türk taşlarının prestijli binaların yanı sıra toplu konutlarda da kullanıldığını belirten Erdinç, ABD Merkez Bankası'nın (FED) aldığı faiz artırımı kararları sonrası ekonomide yaşanan değişikliklerin gelecek planlarını etkilediğini ifade etti. ABD'de faiz artışıyla değişken faizle alınan konutların aylık ödemelerinin yükseldiğini söyleyen Erdinç, ödemesi yapılmayan konutların bankalara devredilmeye başlandığına dikkati çekti. Erdinç, bankaların bu konutları satışa çıkarmasıyla son 1 yılda konut fiyatlarında yüzde 20-40 arası düşüş yaşandığını kaydederek inşaat sektörünün de durgunluğa girdiğini bildirdi.

Sıkıntı artacak:
Erdinç, şöyle konuştu: "ABD'de talebin durgunlaşması ve Türkiye'nin üretimini sürekli artırması nedeniyle, ABD'deki depolar ve Denizli'deki birçok fabrikada yüzlerce konteynerlik stok oluştu. Mermerci bunları satamayınca kârını düşünmeyip fiyatını düşürüyor. Yıl başına doğru bu sıkıntıların daha da artacağını düşünüyoruz." Erdinç, ABD'de gelecek dönemde faizlerin daha da yükselmesi halinde alıcı firmaların konkordato ilan edip aldığı malı başka firmaların üzerine devrederek hukuki sorumluluktan kurtulmak isteyebileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fed-mermercileri-vurdu_47356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!