Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Feride Öğretmen: Okulumu Yıkmayın

Feride öğretmen ve arkadaşlarının STK'lerle ortak başvurusu hemen işleme kondu. İlk toplantının gündemine alındı. Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki kurul, "gereğini yaptı" ve binaların mimari değeri olmadığı gerekçesi ile tescil talebinin reddine karar verdi.

Cumhuriyet DERGİ/Hasan ÜSTÜN
Feride Öğretmen: Okulumu Yıkmayın

er: Antalya Doğumevi. Tarih: 13 Haziran 1952. İki katlı Doğumevi'nin üst katından bahçeye yayılan çığlık İsmet İnönü Kız Enstitüsü'nün beden eğitimi öğretmeni Feride Erol'un ilk kez anne olduğunu müjdeliyordu. Bitişik bahçedeki Kız Enstitüsü'nün öğretmenleri koşturdu "Bizim Feride doğurdu!"... Doğumevi personeline ve diğer anne adaylarına Feride öğretmenin meslektaşları günlerce limonata ikram etti. Antalya'nın yaz sıcağında içilen bu soğuklukların tadı hiç unutulmadı. 1955 yılında ikinci kez anne oldu Feride öğretmen, aynı doğumevinde.

Feride öğretmen, 30 yıl hizmet verdiği İsmet İnönü Kız Enstitüsü'nden 1980 yılında emekliye ayrıldı. Çocukları büyüdü, torun sahibi oldu. Torunları ile ne zaman Ali Çetinkaya Caddesi'nden geçse sağ eli havada "Babanızı işte bu odada doğurdum!" diye Doğumevi'nin ikinci katını işaret ediyordu. Daha eli havadan inmeden Kız Enstitüsü'ne çeviriyordu parmağını: "İşte bu da benim okulum." Birkaç adım sonra da "Bu da babanızın ilkokulu" diye İnönü İlköğretim Okulu'nu gösteriyordu torunlarına.

Okulumuzu yıkacaklarmış!
Feride öğretmen bugün 79 yaşında. Önceki hafta aynı okuldan meslektaşı Nigar Öztürk'ün telefondaki "Kız Feride okulumuzu yıkacaklarmış!" sözleriyle irkildi. Ardından duyduğu teklif onu ayağa kaldırdı. İsmet İnönü Kız Enstitüsü'nün emekli öğretmenleri, Büyükşehir Belediyesi'nin "kentsel dönüşüm" için yıkıp yeraltı çarşısı ve otopark yapmak istediği İsmet İnönü Kız Enstitüsü, Doğumevi ve İnönü İlköğretim Okulu binalarının yıkımının durdurulmasını talep eden bir dilekçe ile Koruma Kurulu'na başvurmaya karar vereceklerdi. 2. Dünya Savaşı'nın kıtlık ve yoksulluk yıllarının Antalya Valisi Haşim İşcan'ın öncülüğünde devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan binaların 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunmasını talep eden dilekçe metni öğretmenlerin yanı sıra Eğitim-Sen ve Tabip Odası gibi eğitim ve sağlıkla ilgili bir grup dernek, oda ve sendika ile birlikte imzalandı. Daha sonra Kaleiçi'ndeki Antalya Koruma Kurulu'na gidildi.

Koruma Kurulu'nun 19. yüzyıldan kalma ahşap konağının merdivenlerini tırmandı Feride öğretmen. Müdüre dilekçeyi uzatırken Koruma Kurulu'nun Doğumevi, İnönü İlköğretim ve Kız Enstitüsü'nden 15-20 yıl sonra yapılan Aksu Köy Enstitüsü ve Antalya Dokuma Fabrikası için koruma kararı aldığını anımsattı. Dilekçenin ekindeki Adnan Menderes, Tevfik İleri ve İhsan Sabri Çağlayangil gibi İsmet İnönü Kız Enstitüsü'nü ziyaret eden devlet protokolünün tarihi fotoğrafları ve Feride öğretmenin 1950'li yıllardaki Kız Enstitüsü öğrencileri ile çekilmiş 19 Mayıs fotoğrafları vardı.

Bu ilk başvuru değildi. İnönü İlköğretim'in eski mezunlarından mimar Cemil Cahit Sönmez ve inşaat mühendisi Galip Büyükyıldırım da iki yıl önce kurula başvurmuş ve dilekçeleri işleme konmadığı için idari yargıda dava açmışlardı. Feride öğretmen ve arkadaşlarının STK'lerle ortak başvurusu hemen işleme kondu. İlk toplantının gündemine alındı.

Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki kurul, "gereğini yaptı" ve binaların mimari değeri olmadığı gerekçesi ile tescil talebinin reddine karar verdi. Büyükşehir'in rant yaratmak için uygulamak istediği "kentsel dönüşüm"e engel olamayan kurul, Feride öğretmenin 55 yıllık çığlığına kayıtsız kalamadı, aynı kararda Doğumevi ve okulların anı değerinin sürdürülmesi için yıkılması yerine farklı fonksiyonlarla kullanılmasını tavsiye etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/feride-ogretmen-okulumu-yikmayin_53614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!