Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ferroli, Türkiye’yi Radyatör Üssü Yapacak

İtalya’dan radyatör ve kombi fabrikasının sökülerek Türkiye’ye getirileceğini söyleyen Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, bu yıl içerisinde başlayacak yatırımın gelecek yıl tamamlanacağını söyledi.

Hürriyet Gazetesi
Ferroli, Türkiye’yi Radyatör Üssü Yapacak

sıtma ve klima sektöründe faaliyet gösteren İtalyan Ferroli Grubu Türkiye’ye 30 milyon Euro’luk yatırım kararı aldı. İtalya’dan radyatör ve kombi fabrikasının sökülerek Türkiye’ye getirileceğini söyleyen Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, bu yıl içerisinde başlayacak yatırımın gelecek yıl tamamlanacağını söyledi.

Çakmakçı, İtalya’da üretilen ürünlerle fiyat açısından rekabet etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, Türkiye’nin Çin kadar ucuz bir ülke olmasa da maliyet avantajı sunduğunu dile getirdi. Düzce İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde, 50 bin metrekarelik alanda kurulacak fabrikada 250 kişiye istihdam sağlanacak.

Türkiye'de üretmek:
Ferroli’nin Türkiye’ye yatırım yapma nedenlerini Çakmakçı şöyle anlattı: "İtalya’daki maliyetler Türkiye’ye göre çok yüksek. İtalya’dan radyatör getirdiğimizde maliyetler yüzünden rekabet edemiyorduk. Bu yüzden iki yıl önce iki Türk üreticiyle anlaşıp fason üretim yaptırdık. Bu Ferroli için bir ilkti. Sonra Türkiye’nin yatırım için uygun olduğunu görünce buraya yatırım yapmaya karar verdik. Şimdi Ferroli Grubu’nun bütün radyatör üretimi Türkiye’de gerçekleşecek."

Yatırım kararı:
Türkiye’de 19 yerleşim biriminde doğalgaz kullanıldığını hatırlatan Çakmakçı, 2006’da ise doğalgaz verilmesi planlanan il sayısının 28’e çıkacağını ve Türkiye pazarındaki söz konusu hızlı büyümenin yatırım kararına büyük etkisi olduğunu da belirtti. Yılda 100 bin kombi ve 500 bin metretül radyatör üretim kapasitesine sahip olacak fabrikanın ihracata da odaklanacağını kaydeden Çakmakçı "Düzce’de gerçekleştirilecek üretimin yüzde 75’i ihraç edilecek. İhracatta Romanya, Ukrayna gibi çevre ülkeler ağırlıklı olacak. İhracat pazarları zamanla artabilir" dedi.

2005’te yüzde 95 büyüdük:
Cirosunu 4 yılda, 4 milyon Euro’dan 50 milyon Euro’ya çıkaracak olan Ferroli’nin 2005 yılında yüzde 95 büyüdüğünü vurgulayan Çetin Çakmakçı "Ferroli Türkiye 2005’de 37 milyon Euro ciro elde etti. 2004’te ciro yüzde 188 büyümüştü. 2006’da pazardaki gelişmeler ve Ferroli’nin performansı doğrultusunda yerimizi sağlamlaştırmayı amaçlıyoruz. 2006’da 50 milyon euro ciro hedefliyoruz" diye konuştu. Çakmakçı, Türkiye’de yüzde 12-13 pazar payı ile sektör üçüncüsü olduklarını kaydederek doğalgazlı ürünler pazarında en çok satış yapan ikinci marka olmayı hedeflediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ferroli-turkiyeyi-radyator-ussu-yapacak_47001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!