Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Rüzgar Enerjisi Şirketine...

Fiba Grubu 2015 Yılına Kadar Enerjiye 1 Milyar Avro Yatırım Yapacak

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, 2015 yılına kadar enerji sektörüne 1 milyar avro yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Fiba Grubu 2015 Yılına Kadar Enerjiye 1 Milyar Avro Yatırım Yapacak

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Fiba Enerji'nin sektördeki hedeflerini paylaşmak amacıyla Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, enerjinin grubun önemli 5 iş kolundan biri olduğunu, 2007'de 125 milyon lira özkaynakla başladıkları yatırımlarının bugün itibariyle rüzgar enerjisinde 450 milyon liraya yaklaştığını kaydetti.

Şu anda rüzgarda 87,5 megavat kurulu güçleri bulunduğunu, 6 ayda kurulu gücü 150 megavata çıkarmış olacaklarını belirten Özyeğin, lisansını aldıkları 225 megavatlık rüzgar santralinin de inşasına başlanacağını bildirdi.

Özyeğin, şu bilgileri verdi:

''2013 sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 375 megavat kurulu gücümüz olacak. Bu görüşmeleri süren ve almayı düşündüğümüz lisansları içermiyor. Hedefimiz 2013 yılı sonu itibariyle kurulu gücümüzün 400 megavatın altında olmaması. 2013 Haziran sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 1 milyar liralık yatırım yapmış olacağız. Jeotermal, güneş, hidroelektrik, termik santral noktasında da tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Amacımız 2015 yılı itibariyle tüm bu alanlarda 1 milyar avronun altında yatırım yapmamış olmak. Bu oranın üstü açık. Fırsatlara bağlı olarak yatırımlar gelişecek. Bunun altında yatırım yaparsak, kendimizi istediğimiz safhaya ulaşamamış olarak göreceğiz. 2-3 yıl lisans toplamaya çalışacağız. 200-300 megavatlık projeler de olabilir. Türkiye'de rüzgar rejimi açısından çok güçlü. Avrupa'daki en iyi rüzgar parkurlarından biri. Türkiye'nin ithalata bağımlı yaşamaksızın kendi rüzgar koridorlarının çok iyi şekilde değerlendirme şansı var. Sahip olduğumuz gücün en az 4-5 misline sahip olma şansımız var. Orta vadede bu 10-12 misli olabilir.''

Üretim tarafında özelleştirmelerle ilgileneceğiz

Özyeğin, güneş enerjisi yatırım maliyetinin rüzgara göre 1,5 kat daha fazla olduğunu, aradaki farkın sübvanse edilmesi gerektiğini belirterek, ''Ama ilerisi için çok önemli bir üretim alanı. Güneş bizim de radarımızda. Proje geliştirmek istediğimiz, ekonomisi, finansmanı ve ekipman imkanı geliştikçe içinde olmak ve öncülerinden olmak istediğimiz bir alan'' dedi.

Enerji özelleştirmelerinde fiyatlar ilgilerini çekmediği için dağıtım tarafıyla ilgilenmediklerini, ihale iptallerinin de fiyatların makul olmamasından kaynaklandığını düşündüklerini ifade eden Özyeğin, üretim tarafındaki özelleştirmelerle ilgileneceklerini bildirdi.

Murat Özyeğin, sektörde şu aşamada muazzam karların söz konusu olmadığını, ama ileriye dönük olumlu gelişmelerin olacağını ve perakende noktasında değer yaratacağına inandıkları için bu alana yatırım yaptıklarını söyledi.

''Hedef 1000 megavatın üzerine çıkmak''

Fiba Holding'in enerji alanında faaliyet gösteren iştiraki Fina Enerji Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Karani Güleç de grup olarak rüzgarın yanı sıra termik, hidroelektrik ve solar alanında da proje geliştirmeye başladıklarını, yalnız yurt içinde değil yurt dışında da projeler geliştirdiklerini ve gerekli altyapı yatırımları ve insan kaynağının oluşturulduğunu anlattı.

Rüzgar alanında mevcut iki santralin kapasite bazında Türkiye'nin önde gelen santrallerinden olduğunu belirten Güleç, 2 olan proje sayısını 2 yıl içinde Marmara ve Ege'deki diğer yatırımlarla 8'e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Güleç, ''Hedefimiz Türkiye'nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmak. Enerji yatırımı uzun süreç alıyor. Bu alanda ilerlemeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 1.000 megavatın üzerine çıkmak. Yurt dışında da 2-3 ülkede arazi alımı ve finansman çalışmaları yapıyoruz'' dedi.

''Yüzde 20 daha ucuz enerji''

Şirketin perakende satış markası Cere'an Genel Müdürü Onur Yazgan da, 2009'dan beri büyüttükleri faaliyet kolu olduğunu ve belli bir büyüklüğe geldiğini belirterek, ''Cere'an 3 bine yakın müşteri, Türkiye genelinde 30 ilde faaliyet gösteren bayi ağı, 200 kişilik satış ekibi ve 100 milyon lira cirosu ile hızla büyümeye ve ek istihdam yaratmaya devam ediyor'' dedi.

Türkiye'de spot piyasa işlemleri, tezgah üstü işlemler, ithalat ihracat işlemleri, ve aracılık hizmetleri olmak üzere 4 kolda faaliyet gösterdiklerini anlatan Yazgan, büyük oyunculardan biri olduklarını, Atina ve Sofya'da ofislerinin yakında açılacağını, elektriğin daha ucuz olduğu Bulgaristan ve Yunanistan'dan elektrik alıp satacaklarını söyledi.

Bu ülkelere İtalya, Romanya, Arnavutluk ve Sırbistan'ı da eklemek istediklerini, elektrik fiyatlarının arttığı ortamda ticaret açısından bu ülkelerin önemli fırsat olduğunu ifade eden Yazgan, önümüzdeki dönemde çevre ülkelerle ticaret hacminin artacağını ve sınır ötesi ticaretin gelişeceğini söyledi.

Yazgan, Yunanistan ve Bulgaristan ile enterkonnekte hatların açık olduğunu, 250 megavatlık küçük miktarla başlandığını ama biner megavata çıkacak kapasite bulunduğunu belirterek, lisans başvurularını iki ülkede yaptıklarını diğer ülkelerde de yavaş yavaş yapacaklarını bildirdi.

Yazgan, Cere'an'ın avantajlı tarife paketleri ve daha yüksek hizmet kalitesiyle ucuza elektrik sattığını, uzun dönemli hedeflerinin sadece ucuz enerji satmak değil, piyasaların liberalleşmesiyle beraber enerjide çözüm ortağı olmak olduğunu söyledi.

Yeşil enerjiye çok önem verdiklerini, bu nedenle yeşil enerjinin öne çıktığı tarife paketlerini öne çıkararak fiyat avantajı sunduklarını anlatan Yazgan, 600 lira ve üzeri olan tüketicilere bu paketleri sunabildiklerini, henüz daha mesken müşterilerine bu ürünü sunamadıklarını, limitin düşmesiyle 2015'de meskenlerin de açılacağını düşündüklerini kaydetti.

Yazgan, şu anda 3 bin olan abone sayısının o zaman çok hızlı büyüyeceğine inandıklarını, 2015'de personel sayısını 750'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Cere'an Genel Müdürü Onur Yazgan müşterilerine yüzde 20'ye varan daha ucuz enerji sağladıklarını bunun da bin liralık bir faturanın 800 liraya inmesi anlamına geldiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fiba-grubu-2015-yilina-kadar-enerjiye-1-milyar-avro-yatirim-yapacak_90780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!