Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İzmir Limanı'na 4 Dev Talip

Filosunda 900 Gemi Bulunan NYK Grubu İhaleye Hazırlanıyor

Filosunda 900 Gemi Bulunan NYK Grubu İhaleye Hazırlanıyor

Yeni Asır
Filosunda 900 Gemi Bulunan NYK Grubu İhaleye Hazırlanıyor

apon yatırımcılar da İzmir Limanı'nı istiyor.

Grubun Türkiye acentesi Catoni'nin yöneticisi Ayırtman, "Bizi fırsatlar ülkesi olarak görüyorlar" dedi.

Alsancak Limanı'nın özelleştirilmesi ihalesine sayılı günler kala Japonlar da dev tesise göz kırptı. Birçok ülkede liman işletmesi gerçekleştiren ve filosunda 900 geminin yer aldığı Japon sermayeli NYK Grubu, İzmir Limanı ile ilgilendiğini açıkladı.

NYK Line firmasının Türkiye acenteliğini yapan Catoni Deniz İşleri A.Ş'nin İzmir'den Avrupa limanlarına başlattığı yeni konteyner servisinin tanıtımında açıklama yapan Catoni Genel Müdür Vekili Serdar Ayırtman, NYK Grubu'nun başta İzmir Limanı olmak üzere, özelleştirmesi gündemde olan bütün limanlarla ilgilendiğini söyledi.

Çok önem veriyorlar
NYK'nın liman ve deniz taşımacılığı konusunda dünyanın sayılı firmaları arasında yer aldığına işaret eden Ayırtman, Türkiye'deki limanlarla ilgili fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyledi.
Türkiye'nin dış ticaretinin sürekli arttığına işaret eden Ayırtman, "NYK Grubu Türkiye'yi bir fırsatlar ülkesi olarak değerlendiriyor. Türkiye'ye çok büyük önem veriyor. Son dönemde yabancı sermayenin yatırım yaptığı Türkiye'de dış ticaret hacmi artıyor. Özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörü sürekli büyüyor. Bu nedenle limanlar yatırımcılara gelecek vaat ediyor. Güneydoğu Asya, Kuzey Avrupa, Uzakdoğu ve Amerika'da etkin olan NYK Grubu da İzmir Limanı başta olmak üzere özelleştirilmesi gündemde olan limanlarla ilgileniyor" diye konuştu.

Dikkatli olunmalı
Limanların özelleştirilmesi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini de dile getiren Ayırtman, limandan hizmet alan ithalatçı, ihracatçı ve sanayicilerin de söz sahibi olacağı bir yapı kurulması gerektiğine işaret etti.

İzmir Limanı ile Mersin Limanı'nın da tek bir firmaya verilmesinin sakıncalar yaratacağını savunan Ayırtman, limanlarda sağlıklı bir rekabetin oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Catoni firması olarak 1846'dan bu yana faaliyet gösterdiklerini açıklayan Ayırtman, ihracatçıların ürünlerini kaliteli hizmetle en kısa zamanda istenen limanlara ulaştırdıklarını söyledi.

Avrupa'ya her hafta bir gemi
İzmir ve İstanbul limanlarından Avrupa limanlarına başlattıkları konteyner servisi ile ihracatçılara yeni bir fırsat sunduklarını anlatan Ayırtman, şöyle konuştu: "Emerald Express Service ismini verdiğimiz bu hizmet için 4 gemimiz çalışacak. Avrupa limanlarına her hafta bir gemi kaldıracağız. Bu hatla taşımacılığa yeni bir soluk getireceğiz. İhracatının büyük bir bölümünü Avrupa ülkelerine yapan Türk ihracatçılar için açılan bu hattın çok yararlı olacağını düşünüyoruz."

Türkiye çok hızlı büyüyor
Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'da ofislerinin olduğunu, daha çok Uzakdoğu hattı ile çalıştıklarına işaret eden Ayırtman, Türkiye'nin büyüyen bir ekonomi olması dolayısıyla yeni hattı hizmete aldıklarını söyledi. Türkiye limanlarında geçen yıl elleçlenen konteyner miktarının 3 milyon TEU'ya yükseldiğine dikkat çeken Ayırtman, önceki yıllarda bu rakamım 1.5 milyon TEU'nun altında olduğunu kaydetti. Hızla yükselen bu rakamların kendilerine Doğu Akdeniz'de yeni bir hat kurma fikrini doğurduğunu anlatan Ayırtman, Türkiye'nin ihracatının da yüzde 64 oranında Avrupa Ülkelerine yapılması ile bu fikri hayata geçirdiklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filosunda-900-gemi-bulunan-nyk-grubu-ihaleye-hazirlaniyor_30319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!