Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fındıklı Parkı Şantiye Alanı Olacak

Karaköy-Beşiktaş arasındaki tek park olan Fındıklı Parkı’nın metro inşaatı şantiyesine dönüştürülmesi için çocuk parkı söküldü, halk tepki gösterdi.

yapı.com.tr
Fındıklı Parkı Şantiye Alanı Olacak

Yaklaşık 45 dakika süren 4 kilometrelik Karaköy-Beşiktaş yürüyüşünde, denizle yeşilin yan yana durduğu tek alan olan Kabataş’taki Fındıklı Parkı'nda önemli gelişmeler yaşanıyor. Birgün Gazetesi'nden Onur Erdem'in haberine göre, Mimar Sinan Üniversitesi’nden hemen sonra yer alan Fındıklı Parkı, aynı zamanda hem sahil bölgesinin hem de civardaki mahallelerin tek çocuk parkı. Toplumun her kesiminden insanın bir arada var olabildiği ve birlikte kullandığı ender mekânlardan olan Fındıklı Parkı, bütün bu özellikleri nedeniyle 1993 yılında kentsel sit alanı ilan edilmişti.

 


Fakat bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kabataş-Mecidiyeköy Metrosu’nun inşaat şantiye alanı olarak belirlendi. Ve şantiyenin ilk darbesi de çocuk parkına vuruldu. Park bir gecede söküldü, 3 bin 314 metrekarelik parkı kapatmak için metal direkler dikildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) gelen bilgilere göre bölgedeki tüm ağaçlar da sökülerek ‘taşınacak’, inşaatın ilerlemesiyle birlikte şantiyenin boyutu neredeyse 5 kat artarak 15 bin 284 metrekareye ulaşacak.

"Bir an önce iptal edin"

TMMOB şantiye alanına çevrilen parkın önünde protesto eylemi yaptı. TMMOB’den Mücella Yapıcı kamuoyuna seslenerek, “Burada yapılanlar suçtur” dedi. Yapıcı, “Türkiye’de halkın bu konuda ne kadar hassas olduğunu Gezi’de gördük. Eğer bir şantiye alanı gerekiyorsa etraftaki binalardan biri kamulaştırılarak veya yol kapatılarak alan bulunabilirdi” derken İBB yetkililerinden bir an önce kararı iptal etmelerini talep etti. Destek için gelen yaklaşık 50 kişi, açıklamanın ardından parktan ayrıldı. Etraftaki hazırlıklara bakılırsa bu, belki de parka yaptıkları son ziyaret olabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/findikli-parki-santiye-alani-olacak-_135308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!