Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dev Fabrika Park Oldu

Kepez Belediyesi tarafından halka açılan Dokuma Fabrikası’nın tabelası aslına uygun şekilde yenilendi.

yapi.com.tr
Dev Fabrika Park Oldu

1950'li yıllarda temeli atılan fabrika Türkiye'nin sanayi devleri arasında yer alıyordu.

DHA'nın haberine göre, Dokuma Fabrikası’nın kent parkı olarak düzenlenerek halka açılması için yapılan çalışmalar sürüyor.

Çalışmalar, belediye meclis kararı ile kurulan Dokuma Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapora göre yapılıyor.

Dokuma’da, ilk olarak 70 dönümlük koruluk alan, kent parkı olarak açılacak. Yapımı tamamlanan Dokuma Kent Parkı, bu ay sonunda Antalyalıların hizmetinde olacak.

Dokuma'nın nizamiyesi çiçek açtı

Antalya için önemli bir değer olan tesiste yaşanan değişim, en iyi nizamiye kısmında görülüyor. Yenileme çalışması kapsamında çimlendirilen, çiçekler dikilen, yolları ve nizamiye binası tamir edilen Dokuma’nın ön bahçesi, eski günlerindeki canlılığına yeniden kavuştu. Yenileme çalışmalarında tesisteki orijinal dokunun bozulmamasına, yeşil dokuya zarar verilmemesine büyük önem veriliyor.

Değişimden, fabrikanın tabelası da nasibini aldı. ’Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii T. A. Ş.’ tabelası, aslına uygun şekilde restore edildi. Kepez Belediyesi, fabrika binasının bir kısmını bilim merkezi, kreşi oyuncak müzesi, idare binasını Dokuma Müzesi, yemekhaneyi ise Dokuma Fabrikası çalışanları için lokal haline getirecek. Nizamiye bahçesinde ise klasik araçlar sergilenecek.

1950'lerde kuruldu

Antalya İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, 1950’li yıllarda Antalya’daki açlık ve işsizlik sorununu çözmek için kuruldu. Yarım asrı aşkın bir süre faaliyet gösteren tesiste üretim 2003 yılında durdu.

Cumhuriyetin ilk yıllarının mimari ve peyzaj anlayışı ile inşa edilmiş ve Alman teknolojisi ile kurulmuş fabrikada, NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üniforma üretimi yapıldı. Fabrika, kamuoyunun baskısı ile özelleştirilmek yerine Kepez Belediyesi’ne devredildi. Belediye tarafından MDC TurkMall adlı Hollanda firmasına 49 yıllığına tahsis edildi.

Antalyalı Sivil Toplum Örgütleri’nin oluşturduğu Dokuma Çalışma Grubu, dokuma fabrikasının tahsisi konusundaki sözleşmenin iptali ve fabrika binalarının yıkımının engellemesi için uzun süre çalışmalarını sürdürdü.

Fabrika, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından taşınmaz kültür varlığı ilan edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-fabrika-park-oldu_140811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!