Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fitch, Türkiye Tahminlerini Açıkladı

Türkiye ekonomisinin 2016'da yüzde 2,9; 2017'de yüzde 3,1 büyüyeceğini öngören Fitch Rating, yıl sonu dolar/TL tahminini 3,35; 2017 sonu tahmini 3,43; 2018 sonu tahmini 3,50 olarak açıkladı.

yapi.com.tr
Fitch, Türkiye Tahminlerini Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Türkiye tahminlerini açıkladı. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye'de süren siyasi gerginliklerin Türk Lirası üzerinde baskı yarattı belirtilen açıklamada, "Türkiye'de siyasi ortamda istikrar sağlanırsa, gelecek yıl ılımlı bir büyüme bekliyoruz" denildi. TCMB'nin 20 Aralık'ta politika faizinde 25 baz puan arttırım yapmasını beklediğini açıklayan kuruluşun Türkiye tahminleri şu şekilde:

2016 sonu TÜFE yüzde 7,3; 2017 yıl sonu TÜFE yüzde 7,7. 2016 büyümesi yüzde 2,9; 2017 büyümesi yüzde 3,1; 2018 büyümesi yüzde 3,5. Yıl sonu dolar/TL tahmini 3,35; 2017 sonu tahmini 3,43; 2018 sonu tahmini 3,50. TCMB politika faizi 2016 sonu için yüzde 8,25; 2017 ve 2018 için yüzde 8,75.

Not uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda, "Ülke kredi notları 2017'de yüksek seviyede siyasi risk ve belirsizlikle karşı karşıya kalacaklar" açıklamasında bulundu. Kuruluş, beklenmedik seçim sonuçlarının 2017'de gelişmiş ekonomilerde siyasi tutuculuktan uzaklaşmaya ve politika yönünün öngörülebilirliğinin azalmasına yol açacağını belirtti.

Ticarette korumacılığın ve daha gevşek bütçe politikalarının bir araya gelmesinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda ülke kredibilitelerini azaltması riski taşıdığını belirten Fitch, ülke kredi notları için 2018 görünümünün ise durağan olduğunu açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, "Büyük gelişmekte olan ekonomilerde toparlanma, Brezilya ve Rusya'da krizlerin hafiflemesiyle, 2017'de ivme kazanabilir. Çin, yüzde 6,5 civarında büyüme hedrefine bağlı olmaya devam edecek. Trump'ın planının ABD'nin kredibilitesine etkisi orta vadede büyük olasılıkla negatif olacak" denildi.

Ekonomik milliyetçilik riski

Fitch Rating, İngiltere'deki AB referandumu ve ABD'de Trump'ın seçim zaferinde şahit olunan populizmde artış ve düzen karşıtı havanın yapısal politikaları ekonomik milliyetçiliğe doğru itmesinin, ticarette serbestlikte ve uluslararası iş gücün göçünde bir azalmayı icap ettirmesinin muhtemel göründüğünü bildirdi. Seçimlerde hoşnutsuzlukların ifade edilmesinin gelişmiş ekonomilerde liderlerin daha gevşek mali politikaları sahiplenmelerine yol açtığını da vurguladı.

Fitch Baş Ekonomisti Brian Coulton ise yaptığı değerlendirmede, "Uzun vadede, gelişmiş ekonomilerde ticari korumacılığın artacağı ve zayıf göç akışının büyümeyi azaltacağından çok az kuşkumuz var. Bununla birlikte kısa vadede, mali reflasyona doğru kayma egemen faktör olacak" ifadelerini kullandı.

Global Ekonomik Görünüm raporunda ABD'de ciddi mali genişleme beklentisine paralel olarak 2017 için global büyüme tahminlerini revize ettiklerini belirten Fitch, ABD ekonomisi için 2017 büyüme tahminini 0,2 puan artırarak yüzde 2,2'ye ve 2018 büyüme beklentisini 0,1 puan yükselterek yüzde 2,3'e çıkardı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/fitch-turkiye-tahminlerini-acikladi_152320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!