Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fiyatı Altıya Katladı İptalden Kurtulamadı

Emlak Konut GYO’nun üzerine 180 metreye kadar yükselebilecek AVM yaptırmak istediği İstanbul Sultangazi Habipler’deki arsa ihalesindeki fiyat artışı da, ihalenin iptali de umulmadık bir şekilde gerçekleşti. İhaleye tek başına giren Kuruluş İnşaat-Precast Beton-Doğu İnşaat ortak girişimi, ilk oturumda verdiği arsa fiyatını ikinci oturumda 6’ya,

Milliyet Gazetesi
Fiyatı Altıya Katladı İptalden Kurtulamadı

Emlak Konut GYO’nun üzerine 180 metreye kadar yükselebilecek AVM yaptırmak istediği İstanbul Sultangazi Habipler’deki arsa ihalesindeki fiyat artışı da, ihalenin iptali de umulmadık bir şekilde gerçekleşti. İhaleye tek başına giren Kuruluş İnşaat-Precast Beton-Doğu İnşaat ortak girişimi, ilk oturumda verdiği arsa fiyatını ikinci oturumda 6’ya, kuruma vereceği payı da 8’e katlamasına rağmen ihaleyi iptalden kurtaramadı.

Emlak Konut’un ihalesine katılan Kuruluş İnşaat-Precast Beton-Doğu İnşaat ortak girişimi, ilk oturumda verdiği arsa fiyatını tam altı kat yükselterek 100 milyon TL’den 600 milyon TL’ye çıkarmıştı. Kuruma vereceği  payı da 8’e katlayan ortam girişim, ilk oturumda sunduğu 20 milyon TL’lik teklifi ikinci oturumda 162 milyon TL’ye çıkarmıştı. Tüm bu artışa rağmen Emlak Konut GYO’nun ihale komisyonundan çıkan karar iptal yönünde oldu.

Arsası çok geniş

Emlak Konut’un ihaleye çıkardığı arsa 166 bin 692 metrekare büyüklükte. İmar planlarına ve verilen izinlere göre arsa üzerine 180 metre yüksekliğe kadar AVM ve ticaret merkezi yapılabilecek. Özel koşullu ticaret alanı imarına sahip olan arsanın 2.20 emsal değeri var. Arsa üzerine 366 bin 722 metrekare inşaat yapılabilecek. 180 metre yüksekliğe kadar yapı izni olan ticaret merkezinin plan notlarında arsaya ofis, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezleri, otel, motel, rezidans, konut, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, kültürel tesisler, lokanta, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlara sahip binalar yapılabileceği yazılı.

İki ticari projede sonuç ne olacak?..

Fiyatı ikiye katlamıştı

Yapılan açıklamalarda Emlak Konut’un “değerini bulmadığı” gerekçesiyle ihaleyi iptal etmesi, akıllara başka ihalelerde de iptallerin yaşanabileceğini getirdi. Emlak Konut GYO’nun kısa bir süre önce gerçekleştirdiği Finans Merkezi’ne yapılması planlanan AVM ve ticaret merkezi ihalesinde de benzer bir artış yaşanmış ve Ümraniye Site Mahallesi’ndeki 20 bin 714 metrekare büyüklükteki arsa için 1 Temmuz’daki ikinci oturumda rakamlar, dikkat çekecek kadar yükselmişti.

Emlak Konut GYO’nun kendine bağlı kurumu olan Emlak Pazarlama ile ortağı Yeni Sarp İnşaat, rekor bir yükselişle arsaya ikinci oturumda 164 milyon TL teklif etmişti. Kuruma vereceği payı da ilk oturumda 31 milyon 875 bin TL olarak belirleyen ortak girişim, ikinci oturumda bu payı yaklaşık ikiye katlayarak 61 milyon 500 bin TL’ye yükseltmişti.

Kayabaşı da beklemede

Bir başka ticaret merkezi arsası olan Başakşehir Kayabaşı’ndaki Emlak Konut GYO’nun 24 bin 532 metrekarelik arsasında da fiyatlar ikiye katlanmıştı. İhaleye katılan Makro İnşaat ve Başyapı ilk tekliflerini artırmış ve Makro İnşaat arsa değerini 100 milyon TL’ye, kurum hissesini de 32 milyon TL’ye çıkmıştı. Bu artışları göz ardı etmeyen Emlak Konut, ihalede iptal yolunu seçerek arsanın değerini artırmayı planlıyor.

600 milyon verip kaybedenler

Kuruluş İnşaat:

Kuruluş İnşaat’ın ortağı İbrahim Çağlar, İstanbul Ticaret Odası’nda meclis başkanlığını yürütüyor. MÜSİAD’ın da kurucu ortağı olan Çağlar, Kiptaş’ın kentsel dönüşüm planlarına dahil edilen Koç Grubu’na ait İstanbul Zeytinburnu’nda Veliefendi Hipodromu’nun komşusu eski Bozkurt Mensucat Fabrikası’nın arazisine yapılacak konut projesini TİM Başkan Vekili Ulubaş’ın şirketi Ankaralı YDA ile birlikte yapacak.

Precast Beton:

Biat Holding kuruluşu olan Precast Beton, çelik imalatı konusunda Komak Makine ile faaliyetlerini sürdürüyor. 1995 yılında Tekirdağ-Muratlı’da 36 bin metrekare açık ve 3 bin 400 metrekare kapalı alan üzerine kurulan Precast Beton, hazır prefabrik yapı elemanları üretiyor. Precast, hazır beton tesisi, hazır beton taşıyıcısı, mikserli kamyonları ve 36 metre betonu basabilen pompa kamyonları ile Trakya bölgesinde, sektöründeki en modern tesislerinin başında geliyor.

Doğu İnşaat:

Ertur Mühendislik ile birlikte Emlak Konut’un Halkalı 4. etap arsa ihalesine giren Doğu İnşaat 204 bin metrekare büyüklüğündeki arsa için ikinci oturumda 885 milyon TL teklif etmişti. Doğu İnşaat aynı zamanda Ortaköy’de yapılan ve ‘Yeşil Proje’ olarak bilinen 98 konutluk One&Ortaköy’ün de sahibi. Projenin çatısında 2 bin 600 metrekare yeşil alan bulunuyor.

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/fiyati-altiya-katladi-iptalden-kurtulamadi_81220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!