Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Florya’daki Betonlaşma Sözen Dönemine Aitti; Yıktık'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyasilerin kendi belediye başkanlığı dönemlerinde Florya sahillerinin halka kapalı ve kaçak yapılarla işgal edilmiş durumda olduğunu söyledi.Topbaş: “2004 öncesinde halkımızın kullanımına tamamen kapalı olan 428 binayı yıktık. 1 milyon 200 bin m² alanı gezi, piknik, spor alanı ve plaj olarak

NTV
'Florya’daki Betonlaşma Sözen Dönemine Aitti; Yıktık'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyasilerin kendi belediye başkanlığı dönemlerinde Florya sahillerinin halka kapalı ve kaçak yapılarla işgal edilmiş durumda olduğunu söyledi.

'Florya'da gelişigüzel yapılaşmanın önüne geçtik'

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan imar değişikliğiyle Florya’nın arazi kullanım kararlarını netleştirdiklerini, böylece bölgenin plansızlıktan kurtulduğunu ifade eden Topbaş, “Meclisimizden geçen imar planıyla mevcut yapıları tespit etmiş ve bundan sonraki arazi kullanımını netleştirmiş oluyoruz. Yani yarın orda birileri gelişigüzel bir şeyler dikmesin. Burası sit alanı ilan edilmiş, bu karar doğru. Ama siz bunu planlarla tespit eşlemezseniz birileri sürekli yeni bir şeyler var ve bu yapı burada vardı diye yutturur. Bundan sonra kimse Florya orman alanı içerisinde ve çevresinde yeni bir ilave yapı koyamaz. Aslında itiraz edenlerin de derdi bu. ‘Yarın biz yönetime gelirsek buralarda bir şey yapamaz mıyız’ diye düşünüyorlar. Orman içersinde beton yollar yapmışlardı. Orman içerisine beton yol yapılır mı? Biz buralarda yürüme ve güvenlik alanları oluşturduk. Halk sporunu yapıyor. Hatta eğitmenler, vasıtasıyla orada spor dersleri veriyoruz. Tüm sahiller böyle. Halka açmışız. Ama maalesef kalkıp burada halkı tedirgin edecek ve bununla Türkiye ye bir mesaj verecek bir siyaset güdüyorlar. ‘Biz çok daha iyisini yaparız. Biz şunları başarırız’ bile diyemiyorlar” diye konuştu.

'Kıyamet Florya'yı İstanbullulara açtığımız için koparılıyor'

Bölgede meclis üyelerinin yıllardan beri kullandığı kamp alanlarını yıkarak bu alanı İstanbullulara açtıkları için kıyametin koparıldığına dikkat çeken  Topbaş, şöyle konuştu:

“1026 dönümlük bu alanda 702 bin metrekarelik ormanın içerisinde 1954 yılında Rahmetli Adnan Menderes döneminde yapılan 12 evler diye bilinen başkanlık konutları tescilli olduğu için bu yapılara dokunmadık. Ama bunun dışında 2004 öncesinden kalan ve içinde Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzün binasının da olduğu halkımızın kullanımına tamamen kapalı olan 428 binayı yıktık. Tertemiz hale getirdik. Dönemimizde bazı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının iddialarının aksine Florya’yı temizleyip düzenleyerek İstanbulluların hizmetine açtık. Florya bölgesinde 1 milyon 200 bin metrekare alanı rekreasyon, gezi ve piknik alanı olarak düzenledik. Halkımızın kullanımına açtık. 2004-2009 yılları arasında Güneş Motel A,B,C Moteller, Prefabrik Dinlenme Evleri, Campingleri yıktık. Plaj ve yeşil alan olarak düzenledik. 1992 yılında yapılan 540 bin metrekare alanlı proje alanlı, 22 bin metrekare öngörülen yapı inşaatı alanlı hayvanat bahçesi kaba inşaatına ait 25 yapıyı yıktık. Yeşil alan olarak düzenledik.”

'Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin!'

“Yiğidi öldür, ama hakkını yeme” düsturuyla siyaset yapılmasını arzu ettiklerini, geçmiş dönemlerin mantığıyla siyaset yapmanın Türkiye’nin ve İstanbul’un önünü tıkadığını vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/floryadaki-betonlasma-sozen-donemine-aitti-yiktik_76036.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!