Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Foça'daki Belirsiz Atıktan Numune Alınacak

Foça’da Biyogaz Enerji Santralinden çıkan ve firmanın 'sıvı atık' çevrecilerin 'ne olduğu belirsiz muhtemel zararlı atık' olarak nitelediği atıklar ile kapasite artış projesinin nihai projeye aykırılıklarının tespiti için açılan davanın bir sonraki duruşması öncesi numune alınarak analiz edilmesi kararı verildi.

yapi.com.tr
Foça'daki Belirsiz Atıktan Numune Alınacak

İzmir’in Foça İlçesi’nde 2019 yılında faaliyete geçen Biyogaz Enerji Santrali hakkında Foça Belediyesi tarafından açılan tespit davası için yerinde ön duruşma niteliğinde bilirkişi incelemesi yapıldı. Santralde üretilen ve firmanın 'sıvı atık' çevrecilerin 'ne olduğu belirsiz muhtemel zararlı atık' olarak nitelediği atıklar ile kapasite artış projesinin nihai projeye aykırılıklarının tespiti için açılan davanın bir sonraki duruşması öncesi numune alınarak analiz edilmesi kararı verildi.

BirGün’den Seyfi Gül’ün haberine göre; İzmir’in Foça İlçesi’ne bağlı kırsal Ilıpınar ve Gerenköy Mahalleleri arasındaki bölgede kurulan tesis ilçe halkı ve çevreciler tarafından büyükbaş ve tavuk tesislerinin gübrelerini işleyeceği için memnuniyetle karşılanmış, ancak atıkları konusunda endişeler giderilememişti. Firmanın sıvı gübre olarak nitelediği atıkların içeriği belirlenememiş, zaman zaman izinsiz döküldüğü yerler dolayısıyla şikayetlere konu olmuştu. Bu şikayetlerle birlikte ek olarak yapılmak istenen Foça Biyometanizasyon Tesisi kapasite artışı projesinin nihai projeye aykırılıkları için Foça Belediyesi tarafından tespit davası açıldı.

Foça Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın tesislerde yapılan bilirkişi incelemesine mahkeme heyeti ve şirket yetkilileri ile birlikte CHP Foça İlçe Başkanı Ayla Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri Hakan Barçın, Tuncay Şentürk ve Semih Uzun, Foça Ziraat Odası Başkanı Saim Demirbaş, İlçeye bağlı kırsal Yeniköy Mahallesi Muhtarı Hasan Ercan, Kazım Dirik Mahallesi Muhtarı Mevlüt Işık ile bazı STK ve platform temsilcileri de katıldı.

Niyet iyi sonuç kötü
Foça Belediye Meclis Üyesi Hakan Barçın, aslında bu tür tesislerin teoride doğa dostu ve yenilenebilir enerji tesisi olarak kabul edildiğini ama sonucun kötü olduğunu söyledi. Hakan Barçın; “Yurttaşlarımızın kara sinekle ilgili şikayetlerinin yanı sıra, bu dökülen sıvının kokusu ve topraklarımızla yeraltı su kaynaklarına etkisinin ne olacağı meçhuldür. Ürün ne içerdiği bilinmeden, sıvı gübre adı altında, rastgele miktarlarda tarlalarımıza dökülüyor. Ne dökülenin ne de döküldüğü toprağın güncel analizi yok. Gözlemlerimiz bu sıvının bir gübreden çok atık olduğudur. Kısa vadede olumlu etki bir gösterse bile uzun vadede tuzlanmaya ve çölleşmeye sebebiyet verecektir. Firma ÇED raporlarında taahhüt ettiği gibi en kısa sürede bir arıtma tesisi yapmalıdır.” dedi.

İlk incelemenin sonunda şikayet konusu olan sıvı maddeden numune alınarak laborutuar analizlerinin yapılmasına karar verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/focadaki-belirsiz-atiktan-numune-alinacak_187679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!