Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mera Alanına Katı Atık Tesisi Yapılmasına Büyük Tepki

Manisa’nın Salihli ilçesi Caferbey köyünde Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından mera alanına katı atık depolama tesisi yapılması köylüleri ayağa kaldırdı.

yapi.com.tr
Mera Alanına Katı Atık Tesisi Yapılmasına Büyük Tepki

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin, Salihli’nin Caferbey Köyü’ne 200 metre mesafede mera alanına kurmayı planladığı katı atık depolama tesisi, köylülerin tepkisine neden oldu. Köylüler, yapılacak olan katı atık depolama tesisi hakkında mahalle sakinlerinin bilgilendirilmediğini, tesis hakkında 1 ay önce başlanan çalışmalar sonrasında vatandaşların bilgisinin olduğunu ifade ettiler.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; bölgenin zarar göreceğini belirten köylüler, Salihli ilçesindeki Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek projeyi protesto ettiler. Salihli Çevre Derneği olmak üzere birçok çevre derneği ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri köylülere destek verdi.

Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege Değerli, tesisin yapım aşaması öncesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatılması gerektiğini ancak böyle bir sürecin uygulanmadığının ifade etti.

Değerli, “Normalde bu tesislerin yapılabilmesi için ÇED süreçlerinin işletilmesi gerekir. Ancak öyle bir süreç işletilmemiş. Aslında bizim hukuki olarak nitelendirdiğimiz kanuna karşı hile kapsamında burayı bir transfer merkezi olarak projeye isim vermişler. Ancak buranın bir transfer merkezi olmadığı belli. Çünkü sadece Salihli ilçesinin değil, çevremizdeki ilçelerin çöplerinin de bu bölgeye getirileceğini valiliğin kararı ile öğrenmiş olduk.” dedi.

Değerli sözlerine şu şekilde devam etti: “Bölge tamamen tarımsal alanlarla çevrili. Mahalle hayvancılıkla da uğraştığı için o mera fiili olarak kullanılan bir alan. Kurulmak istenilen tesis Caferbey mahallesine 200 metre yakın bir mesafede. Ayrıca kurulmak istenilen alının içerisinde mahalle sakinlerini içme suyu ve tarımsal sulama amaçlı kullandığı sondaj kuyuları da mevcut. Mahalle sakinleri de bu tesisin kurulmaması noktasında direnişi gösterecek. Alınan kararın iptali için Manisa İdare Mahkemesi’nde hemen yasal bir süreç başlattık.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mera-alanina-kati-atik-tesisi-yapilmasina-buyuk-tepki_187643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!