Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Form Grup ile Verimli ve Temiz Enerji Çözümleri

Ekolojik iklimlendirme, yenilenebilir enerji ve aydınlatma sistemleri ile bir yapının yeşil olabilmesi için gerekli ürünler temin eden Form Grup, 45 yıllık tecrübesiyle alışveriş merkezi, fabrika, otel, iş merkezleri gibi ortak yaşam alanlarında uygulamalarda bulunuyor.

yapi.com.tr
Form Grup ile Verimli ve Temiz Enerji Çözümleri

kolojik iklimlendirme, yenilenebilir enerji ve aydınlatma sistemleri ile bir yapının yeşil olabilmesi için gerekli ürünler temin eden Form Grup, 45 yıllık tecrübesiyle alışveriş merkezi, fabrika, otel, iş merkezleri gibi ortak yaşam alanlarında uygulamalarda bulunuyor. Yeşil bina olma kriterleri konusunda danışmanlık ve ürün hizmeti verdiklerini ifade eden Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, “Yeşil binalar yüksek enerji performansı sergiler, binalarda yenilenebilir ve sürdürülebilir sistemler kullanılır, bu sistemler maksimum enerji verimliliği sağlayacak şekilde işletilir. Tüm gerçek yeşil binalar, sertifikalı yapılardır” dedi.

Uzun vadeli yatırımlar olarak düşünülmesi gereken enerji yatırımlarında temiz enerjinin, diğer enerji türleri ile karşılaştırıldığında daha düşük maliyetli olduğunun rakamlarla açıklanabildiğini kaydeden Korun, “Bunun yanı sıra küresel ısınmanın etkisini azaltmak, yenilenebilir enerji üretmek, temiz, yenilenebilir ve yeterli su elde etmek, doğal yaşam alanlarını korumak, yapılaşmanın doğal yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, çabuk yenilenebilen malzemeler kullanmak, atıkların geri dönüşümünü sağlamak, bina içinde insan sağlığı üzerinde oluşacak olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için yenilenebilir enerjili yeşil binalar kurmanın önemi gündeme geliyor” şeklinde konuştu.

Yakın geçmişte iki başarılı 'yeşil' proje tamamlandı

Bu doğrultuda çalışmalarını başarıyla sürdüren Grup, yakın geçmişte iki başarılı yeşil bina projesine imza attı. Karton ambalaj sektörünün önemli oyuncularından Duran Doğan, İstanbul’daki fabrikasında güneşten elektrik elde etmeye başladı. Form Temiz Enerji tarafından kurulan sistem, 62 adet ince film fotovoltaik panelden oluşuyor. Yılda yaklaşık 10,520 kw kwh enerji üretecek olan bu fotovoltaik çatı sistemi sayesinde, 2,524 kg yıllık karbon dioksit (CO2) tasarrufu elde ediliyor.

Türkiye’nin ilk LEED Gold yeşil AVM sertifikasını alan İstanbul TORIUM AVM, Form yüksek verimli klima cihazlarını kullandı. Yıllardır tüm AVM’lerinde Form Klima sistemlerini kullanan Torunlar Grubu, Leed sertifikası alan ilk AVM’lerinde de Form tarafından temin edilen yüksek verimli ısı pompası cihazlarını ve su soğutmalı ve ısı geri kazanımlı paket klima cihazlarını kullandı.

Türkiye'deki AVM’lerin yarısından fazlasına klima cihazları temin eden Form, bugün 15 bin adetten fazla çalışan ısı pompası, 3,000 den fazla paket klima cihazı ile AVM iklimlendirmesinde Türkiye'nin önde gelen firmalarından. Tunç Korun, “Doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binaların yapımında Form Grup olarak Türkiye’deki en geniş referanslara sahibiz ve yenilenebilir enerjinin ana uygulayıcılarından biri olmaktan büyük onur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/form-grup-ile-verimli-ve-temiz-enerji-cozumleri_89696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!