Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula 1 Elden Gidiyor!

2002’de Formula 1 organizasyonun İstanbul’da yapılmasına karar verildikten sonra, Formula One Administration (FOA) ile Türkiye arasında sözleşme imzalandı. Katılım ücreti olarak FOA’ya yıllık 13.5 milyon dolar verilmesi karar bağlandı. Bu paranın ilk yılı nakit olarak yatırılırken ileriki yıllar için de 25 milyon dolarlık teminat mektubu verildi.

Vatan Gazetesi
Formula 1 Elden Gidiyor!

2002’de Formula 1 organizasyonun İstanbul’da yapılmasına karar verildikten sonra, Formula One Administration (FOA) ile Türkiye arasında sözleşme imzalandı. Katılım ücreti olarak FOA’ya yıllık 13.5 milyon dolar verilmesi karar bağlandı. Bu paranın ilk yılı nakit olarak yatırılırken ileriki yıllar için de 25 milyon dolarlık teminat mektubu verildi. Pistin para kazanarak bu maliyeti karşılayacağı söylendi. Ancak bu hiçbir zaman olmadı ve devlet kasından her yıl için 13.5 milyon dolar çıktı. Sözleşme gereği en son yarış 2011’de yapılacak ve 7 yıl süren organizasyonlar için devletin kasasından sadece katılım payı için 94 milyon dolar çıkmış olacak. Türkiye 2012’den sonraki takvimde de yer almak istiyorsa yine devletin garanti verip FOA ile anlaşması gerekiyor. Bu da en az yıllık 13.5 milyon dolar katılım bedeli demek. Yine 7 yıllık sözleşme imzalanırsa bunun devlete maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olacak. Eğer devlet bu parayı ödemezse, 200 milyon dolara mal olan pistte dünyanın en hızlı arabaları yarışamayacak.

"Fransa da baskıya başladı"

Pisti işleten İstanbul Park AŞ Genel Müdürü Can Güçlü, bu yılın sonuna kadar takvime girilmesi gerektiğini söyleyerek, "FOA, yarış takvimini yaklaşık 2 yıl önce belirler. Bu noktada Türkiye devam etmek istiyorsa yıl sonuna kadar kararını vermesi gerekiyor" diyor. Güçlü, F 1 organizasyonuyla ilgili çok önemli bir detaya dikkat çekiyor: "Şu anda dünya üzerinde 18 noktada yarış yapılıyor, yani kota dolu durumda. 2012 için Hindistan geçtiğimiz günlerde FOA ile sözleşme imzaladı. Yani bir pist takvimden mecburen çıkacak. Ayrıca takımlar Kuzey Amerika’dan bir ülkenin de takvime girmesi için baskı yapıyor. Fransa da tekrar takvime girmek için baskı yapmaya başladı."

Formula 1’de bölünme gündemde

Formula; takımların yaptıkları masraflar, sponsor anlaşmaları, TV gelirleriyle birlikte yıllık 4.4 milyar dolarlık hacme sahip. Bu kadar büyük paralara rağmen Formula bölünme krizi yaşıyor. Formula 1’i tehdit eden bölünme krizi, Mayıs başında Uluslararası Motor Sporları Federasyonu’nun (FIA) ekonomik krize bağlı olarak 2010’dan itibaren uygulayacağını açıkladığı yeni kurallar ile başladı. FIA takımları 65.5 milyon dolar bütçe ile sınırladı. Bu değişiklik sonucu yıllık 400 milyon euro’yu bulan bütçelere sahip takımlar 'çekilme' resti çekti. Şartlar değişmezse Ferrari, McLaren Mercedes, Toyota, Renault, BMW, Red Bull Racing, Toro Rosso ve Brawn GP çekilerek kendi organizasyonu kuracakları açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1-elden-gidiyor_70092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!