Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula 1 Geliyor Tuzla Otel Kente Dönüşüyor

Tuzla'da ki 2 bin yazlık, Formula 1 heyecanını yerinde izlemek amacıyla yurt dışından gelecek konuklar için 'Otel Kent'e dönüştürülüyor.

Hürriyet Emlakb>Arasa fiyatları 20 milyondan başlıyor 70 milyona çıkıyor
Formula 1 İstanbul Grand Prix'ine bir aydan az bir zaman kaldı. Kurtköy ve Akfırat'ta arsa bulmak imkansız. Yeni yatırımlar için talep artık Tuzla'nın Tepeören, Aydınlı ve Orhanlı bölgelerine kaydı. Organize sanayi sitelerinin yer aldığı Aydınlı ve Orhanlı'da da arsaya olan talep sürekli artıyor. Bu bölgede metrekaresi 20 milyon liraya arsa bulunabiliyor. Ancak, metrekare fiyatı 50 dolar olan arsalar da yok değil. Bu bölgeye yatırım yapanların büyük bölümü, yeni konut inşaa etmek yerine daha çok kamp yerleri oluşturmaya çalışıyor.

Tuzla'da ki 2 bin yazlık, Formula 1 heyecanını yerinde izlemek amacıyla yurt dışından gelecek konuklar için 'Otel Kent'e dönüştürülüyor. Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, "İlçede fazla otel yok. Biz de, Formula 1'i izlemeye gelenlere, boş duran yazlıkları kiraya vereceğiz. Böylece, hem konaklama sorununu çözeceğiz, hem de yazlık sahiplerinin ek gelir elde etmesini sağlayacağız" dedi.

21 Ağustos'ta İstanbul'da gerçekleşecek Formula 1'in rüzgarı Kurtköy ve Akfırat'tan sonra şimdi de Tuzla'da esmeye başladı. 20 yıl öncesine kadar İstanbul'un sayfiye semti olan Tuzla'da ki 2 bin yazlık, Formula1 heyecanını yerinde izlemek isteyen konuklar için 'Otel Kent'e dönüştürülüyor. Devremülke alternatif olarak Amerika'da geliştirilen Condo (Boş evleri kiralama) Sistemi'ni uygulamaya koyan Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, "İlçede fazla otel yok. Biz de, Formula 1'i izlemeye gelenlere, boş duran yazlıkları kiraya vereceğiz. Böylece, hem konaklama sorununu çözeceğiz, hem de yazlık sahiplerinin ek gelir elde etmesini sağlayacağız" dedi.

Yarısı Villa Yarısı Apartman
İstanbul turizminin artık Taksim, Nişantaşı ve Ortaköy gibi merkezi bölgelerden ibaret olmadığını ve F1 ile birlikte binlerce turistin Kurtköy ve Tuzla'ya geleceğini belirten Mehmet Demirci, "Tuzla'da büyük oteller bulunmuyor. Biz konaklama yerlerini 'Otel Kent Projesi' kapsamında Tuzla'daki boş konutları turizm şirketlerine kiraya vererek çözeceğiz"diye konuştu.

Demirci, Tuzla'da yaklaşık 2 bine yakın otel kent kapsamında değerlenecek gayrimenkul olduğunu belirterek, konutların yarıya yakınının villa tarzında, geri kalanının ise apartman tipinde olduğunu ifade ediyor. Bunların daha çok Tuzla'da ikinci ev olarak yapılmış konutlardan oluştuğunu kaydeden Demirci, "Bir çoğu şu an boş durumda. Bunları F1 süresince kiraya vererek bölgedeki konaklama sorununa da çözüm getirmeyi planlıyoruz" dedi.

Diğer taraftan İstanbul'un yeni yatırım bölgeleri arasında yer alan Aydınlı, Orhanlı ve Tepeören'de talep, arsalarda yoğunlaşırken, gözler şimdi Tuzla Belediyesi ile TOKİ'nin işbirliğiyle gerçekleştireceği 5 bin konutluk projeye çevrildi.

Fiyatlar Yüze 100 Arttı
Tuzla tersanesi, organize sanayi siteleri, fabrika ve üniversiteleriyle bugün İstanbul'un en fazla isdihdam sağlayan ilçelerden biri konumuna geldi. Alt yapı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığı bölge şimdi, Kurtköy ve Akfırat'tan sonra yatırımcıların yeni çekim merkezi oldu. 2004 yılına kadar gayrimenkul piyasasının durgun olduğu Tuzla'da konut fiyatları bir yıl içerisinde yüzde 100'lere varan oranda prim yaptı.

Bölgedeki emlak fiyatlarının yükselmesi kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra Formula 1'de bağlanıyor. 2004 yılının başında 25 milyar liradan başlayan konut fiyatları, bugün 45-50 milyar liranın altına düşmüyor. Yatırım amaçlı taleplerde önemli oranda artışın yaşandığı Tuzla'da gelecek vaat eden semtlerin başında, Aydınlı, Orhanlı ve Tepeören geliyor. Tuzla'daki kentsel dönüşüm projelerinin ilk ayağını oluşturan 5 bin konutluk proje için düğmeye bastıklarını söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, bundan sonra Tuzla'daki tüm çalışmaların bölgeyi turizm merkezi haline dönüştürmek için olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1-geliyor-tuzla-otel-kente-donusuyor_31009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!