Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Otelimizde Yer Yok, Formula’dan Sonra Tekrar Gelin’

21 Ağustos’taki Formula 1 yarışları öncesinde İstanbul’daki 50 bin yatak kapasitesinin 40 bini doldu.

Zaman1 Ağustos’taki Formula 1 yarışları öncesinde İstanbul’daki 50 bin yatak kapasitesinin 40 bini doldu. Dört ve beş yıldızlı otellerin 19-21 Ağustos arasını kapsayan dönem için rezervasyonları tamamen dolarken, 20 bin yarışsevere odalarını dört katı fiyatına satan oteller, sabit müşterilerini İstanbul’a gelmemeleri konusunda uyarıyor.

Çekilen fakslarda “Otelimizde yer kalmadı. Formula 1 döneminde etkinlik düzenlemeyin. Mümkünse yarıştan sonra gelin.” deniyor. Yurtiçi ve yurtdışından toplam 100 bin kişinin yarış için gelmesi bekleniyor. Oteller büyük ilgi sebebiyle oda fiyatlarında dört misline varan artış yaptı. Normal dönemde gecelik fiyatı 100-400 Euro arasında değişen beş yıldızlı otellerin fiyatı Formula 1 döneminde 300-1000 Euro’dan satıldı. Dört yıldızlı otellerin fiyatı 60-130 Euro’dan 120-180 Euro’ya; üç yıldızlı otellerin ise 25-80 Euro’dan 50-120 Euro’ya yükseldi. Normal zamanlarda pazarlık yapıldığında fiyatlarını düşüren oteller, Formula 1’in yapılacağı hafta için grup indirimi yapmıyor ve ‘kapı fiyatı’ adı verilen tarife üzerinden satış yapıyor. Bir gecelik oda fiyatını 25 Euro’dan 120 Euro’ya çıkaran üç yıldızlı oteller bile var. Beyazıt’taki 4 yıldızlı Antik Otel’in 200 yatak kapasitesinin tamamı Formula 1 döneminde dolmuş durumda.

Genel Müdür Sevda Yılgaz, 60 Euro'luk odaları Formula döneminde 150 Euro'dan sattıklarını bildiriyor. Ücretleri peşin olarak aldıklarını dile getiren Yılgaz'ın verdiği bilgiye göre, rezervasyon yaptıranların arasında İranlılar, İsrailliler, Belçikalılar ve İngilizler bulunuyor. Hilton Oteli, geceliği 300 dolar olan odayı 700 dolara satmış. 15 suit oda niteliklerine göre 1.000, 3.000 ve 5.000 dolardan alıcı bulmuş. Satış ve Pazarlama Müdürü Esra Değirmenci, 498 odalı otelin tamamının dolu olduğunu belirtiyor. Hilton'da kalacak Formula tutkunları arasında ABD ve Avrupalıların yanı sıra Ortadoğu ve Orta Asyalılar da bulunuyor. Değirmenci, Formula 1'de yarışacak bazı takımların kendi otellerinde kalacağını söylüyor, ancak isimlerini vermiyor. Takımlarda yer alanların hepsi aynı otelde kalmayacak; pilotlar için beş yıldızlı otellerde, diğer görevliler içinse 4 yıldızlı otellerde yer ayırtılmış. Yarış sebebiyle Anadolu yakasındaki oteller de rezervasyonlarını doldurdu. Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır'ın sahibi olduğu 4 yıldızlı Harem Otel'in 200 odası da Formula 1 döneminde doldu. Otelde Hollanda, Almanya ve Finlandiyalı yarış tutkunları kalacak. Timur Bayındır, Formula 1 için konaklayacak turistlerin 3 gün olan rezervasyonlarını İstanbul'u da gezme amacıyla 6 güne çıkardıklarını ifade ediyor.

Dört ve beş yıldızlı otellerin dışında üç yıldızlı otellerin de fiyatlarını ciddi oranlarda yükseltmeleri, seyahat acentesi sahiplerini kızdırdı. Kanada ve Avustralya gibi ülkelerden turist getiren Fez Travel'in sahibi Ekrem Usta, normal zamanlarda kişi başına 15 Euro'ya anlaştığı otel sahiplerinin Formula 1 döneminde 130 Euro istediğini belirtiyor. Orta gelir düzeyindeki turistlerin fiyatlar yükseldiği için Formula yarışı için rezervasyon yaptırmadığına dikkat çeken Usta, "Formula 1 daha çok zenginlere hitap ediyor. Bu yüzden yarış döneminde en çok beş ve dört yıldızlı oteller kazanacak. Gelir düzeyi düşük olup da yüksek konaklama ücreti vermeyi göze alan turistler de üç yıldızlıları dolduracak. Formula yarı-şı İstanbul için önemli bir deneme olacak." şeklinde konuşuyor.

Savcılıktan 'iyi hal kâğıdı' getiren evini kiralayabilecek
Konaklama sıkıntısı yaşayacak yarış tutkunları için ‘turistlere ev kiralama' projesi hazırlandı. Turizm Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlıkları tamamlanan projeye göre, savcılıktan iyi hal kağıdı getiren İstanbullular, evlerinin bir odasını gecelik 25 Euro'dan turistlere kiralayabilecek. Evinin odasını kiraya verecek kişinin kiracı değil ev sahibi olması ve İstanbul'da en az 5 yıldır ikamet etmesi gerekiyor. Başvuru formları hazırlanan projenin ayrıntıları önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacak.

İstanbul Park'a 163 milyon dolar harcandı
İstanbul Park adı verilen pistin inşaatı Eylül 2003'te Tuzla Akfırat beldesindeki arazide başladı. İstanbul Ticaret Odası'nın koordinesinde inşa edilen pist ve tesisler, toplam 2 milyon 215 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 5,3 kilometre uzunluktaki pistte 32 bin 500 metrekare oturma alanı bulunuyor. 155 bin kişilik seyirci kapasitesi bulunan pistin yapımında çalışan işçi sayısı bin 500'e kadar çıktı. Toprak işleri, medya tüneli, pit binası kaba inşaat gibi bölümlerin ardından asfaltlama çalışmaları da bitti. Toplam 8 bin ton özel asfalt kullanıldı. 163 milyon dolar harcanan pist, çevre düzenleme çalışmalarının bitmesinin ardından yarış için hazır hale gelecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otelimizde-yer-yok-formuladan-sonra-tekrar-gelin_31104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!