Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula 1 Pisti için Fuar Yoklaması

Formula 1 yarışlarının düzenlendiği İstanbul Park'ın geleceği şu günlerde masaya yatırıldığı belirtiliyor. Alınan bilgilere göre, İstanbul Park'ın ortaklarından İstanbul Ticaret Odası, gelecek yıl son kez yarış düzenleyeceğini mektupla bildiren F1'in patronu Bernie Ecclestone'la vedalaşmalarının ardından pist ve çevresini değerlendirmek için

Sabah Gazetesi
Formula 1 Pisti için Fuar Yoklaması

Formula 1 yarışlarının düzenlendiği İstanbul Park'ın geleceği şu günlerde masaya yatırıldığı belirtiliyor. Alınan bilgilere göre, İstanbul Park'ın ortaklarından İstanbul Ticaret Odası, gelecek yıl son kez yarış düzenleyeceğini mektupla bildiren F1'in patronu Bernie Ecclestone'la vedalaşmalarının ardından pist ve çevresini değerlendirmek için arayış içinde.

F1 yarışların düzenlendiği hafta dışında atıl durumda bulunan ve zarar eden pistin, fuar merkezine dönüştürülmesi için uluslararası fuar şirketleriyle görüşmeler yaptığı öğrenildi. Görüşülen iki firma ise Alman fuar şirketi Messe Munchen ve bir İspanyol fuar firması. Alman Messe Munchen görüşmeleri doğrularken gizlilik anlaşmasından dolayı detaylar hakkında bilgi vermekten çekindi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ise görüşme yapılmadığını belirtiyor. Ancak konuya yakın kaynaklardan aldığımız bilgiler İTO'nun hem yatırım hem de danışmanlık yapabilecek bir firma aradığı yönünde. Alman Messe München'in de Türkiye'de doğrudan bir yatırıma sıcak bakmadığı ancak danışmanlık yapmayı istediği bildirildi.

Maliyet 220 milyon $

Türkiye'de ilk kez Ağustos 2005'te koşulmaya başlayan pist, 220 milyon dolarlık maliyetiyle yıllarca tartışılmıştı. F1 yarışları yanında Moto GP'ye de evsahipliği yapan İstanbul Park, 2008'de Moto GP Grand Prix'sinden çıkarılmasıyla sadece F1 yarışlarının koşulduğu bir pist haline geldi. İlginin de düştüğü İstanbul Park için F1'in patronu Bernie Ecclestone İtalyan basınına 'En kötü yatırımım' demişti. Ecclestone'un 3 yıl önceden bildirmek şartıyla yarışmalardan çekilme hakkı bulunuyordu. Geçen yıl bir mektup yazarak bu hakkını kullanacağını bildiren Ecclestone eğer fikrini değiştirmezse gelecek yıl F1 yarışları son kez yapılabilir.

3 yıllık opsiyon 2011'deki yarışla doluyor

İstanbul Park'ın üst üste zarar etmesi üzerine Formula 1 organizasyonunun (FOA) sahibi olan Bernie Ecclestone 2021'e kadar pistin işletme haklarını İTO'dan almıştı. Ancak Ecclestone ile yapılan anlaşmada 3 yıl önceden haber vermek şartıyla yarışlarının iptalinin istenebileceği maddesi yer alıyordu. Ecclestone 2009'da Türkiye yatırımcılarına yazdığı bir mektupta yarışlarının devam etmesini istemediğini bildirmiş ancak opsiyon bırakmıştı. Böylece 3 yıl önce yazdığı mektubun süresi 28-30 Mayıs'taki organizasyonun ardından dolmuş oluyor. Ecclestone bundan sonra opsiyonlu olarak yarışların devamını isteyebilir.

700 liralık biletler 500 liraya düştü

Bu yıl 28-30 Mayıs'ta düzenlenecek F1 yarışlarının bilet fiyatları geçtiğimiz yıla göre ucuzlamıştı. 2009'da 700 TL'den satılan Platinium biletler bu yıl 500 TL'den 90 liradan satılan açık alan biletleri ise 70 TL'den satılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1-pisti-icin-fuar-yoklamasi_77921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!