Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula 1’e 20 Trilyon Gerekiyor

İTO Başkanı Yıldırım, İstanbul’da yapımı süren Formula 1 pisti inşaatında 20 trilyonluk sermaye açığı olduğunu belirtti. İstanbul Ticaret Od

NTV-MSNBC
Formula 1’e 20 Trilyon Gerekiyor

b>İTO Başkanı Yıldırım, İstanbul’da yapımı süren Formula 1 pisti inşaatında 20 trilyonluk sermaye açığı olduğunu belirtti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 Projesi’nde TOBB’un “ortağız” dediğini, ancak para vermediğini savunarak, “20 trilyon lira sermaye açığımız var. Bunun ödenmesi gerekiyor. Odalar Birliği’ni bekliyorum” dedi. İTO Meclisi’nin, Oda’nın 2005 yılı iş programı ve bütçesinin görüşüldüğü olağanüstü toplantısında konuşan Yıldırım, İTO’nun Formula1 Projesi’nde kalite ve zaman açısından en güzel işlerden birini gerçekleştirdiğini söyledi.

Şu anda ortak olarak Deniz Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası ve Borsa’nın ilgili kurullarında karar alındığını ifade eden Yıldırım, “Odalar Birliği de tahmin ediyorum bu yılbaşı paramızı verecek. (Ortağız) diyor da parayı vermiyor. Cebe para girmeden de ben bu işi gerçekleşmiş olarak kabul etmiyorum” dedi.

MALİYET 100 MİLYON DOLARA ÇIKTI
İTO’nun projenin yüzde 90’ını yaptığını, devletin, milletin yüzünü kara çıkarmadıklarını, İTO’yu küçük düşürmediklerini belirten Yıldırım, “Projenin 60-70 milyon dolar seviyesinde olduğunu ifade etmiştim. Projenin maliyetinin 70’den 100’e gitmesi fiyat artışından değil ek işlerdendir. 75 bin kişilik kapasite 125 bin kişi oldu. 10-15 kilometre arasında elektrik,su telefon ve altyapı hizmeti getiriyoruz. Su için 3.5 triyon lira istendi. Biz bunu 500 milyar lira civarına indirdik.” diye konuştu.
Dünyanın en iyi pistini yaptıklarını ve en prestijli pist olacağını anlatan Yıldırım, şu anda Formula 1’de Biletix firması tarafından dakikada 2 bilet satıldığını belirtti.

20 TRİLYON İHTİYACI
Mehmet Yıldırım, “Bugüne kadar bu projeye 30 milyon Euro kredi kullandırılmıştır. 30 trilyon sermaye, 24 trilyon lira Odamız, 6 trilyon lira vakfımız para vermiştir. 20 trilyon lira sermaye açığımız var. Bunu ödememiz gerekiyordu. Odalar Birliği’ni bekliyorum. Eğer Ocak ayının başına kadar gelmezse, geleceğim siz değerli Meclis’e diyeceğim ki (Oda’nın imkanları çerçevesinde 20 trilyon lirayı tamamlayalım).” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1e-20-trilyon-gerekiyor_22014.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!