Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Formula 1’in Aksamaması İçin Büyükşehir ve Valiliğin İşlemleri Hızlandırması Şart’

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye'yi dünyaya tanıtacak projelerden biri olarak kabul edilen Formula 1 için Büyükşehir ve valilikten gelecek cevabı bekliyor.

Zamanstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye'yi dünyaya tanıtacak projelerden biri olarak kabul edilen Formula 1 için Büyükşehir ve valilikten gelecek cevabı bekliyor.

Tuzla’nın Akfırat beldesinde inşaat çalışmaları halen devam eden pisti 21 Ağustos 2005 tarihine yetiştirmek için büyük çaba harcayan İTO, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve valiliğin kaynak aktarımına yönelik cevabının gecikmesinden endişeli. Türkiye için 'tarihi bir fırsat' olarak nitelenen ve maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olarak hesaplanan projenin 153 milyon dolara çıkması kaynak sorununu da beraberinde getirmişti. Bunun üzerine proje için geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yüzde 15'er oranında ortaklık teklifinde bulunan İTO yönetimi, bu iki yerden gelecek cevabın Formula 1'in aksamaması için şart olduğunu vurguluyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, söz konusu kuruluşlara projenin daha hızlı ve sağlıklı yürümesi için ortaklık teklifinde bulunduklarını kaydederek, "Ancak şu ana kadar herhangi bir geri dönüşüm olmadı. Sebebine gelince herkes gibi ben de şimdi bürokrasiden şikayet edeceğim." dedi. Formula 1'in, İstanbul Ticaret Odası'nın tek başına üstesinden gelemeyecek kadar büyük bir organizasyon olduğunu dile getiren Yalçıntaş'a göre ulaşım, lojistik, altyapı hizmetleri ve güvenliği, merkezi ve yerel yönetimler olmadan çözüm mümkün değil. Yalçıntaş, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın projeye sahip çıktığına dikkat çekti.

Yalçıntaş ayrıca, pistin çevresinde bulunan arsa fiyatlarında patlama yaşandığını ifade etti. Yalçıntaş, piste yakın yerlerde ciddi manada otomotiv yan sektörü oluşacağını kaydetti. 21 Ağustos'ta düzenlenecek yarışların olduğu hafta İstanbul'da bulunan otellerin yüzde 100 dolu olduğunu bildiren Yalçıntaş, oda fiyatlarının da yüzde 200 artış gösterdiğini dile getirdi. Yalçıntaş'ın verdiği bilgilere göre sadece proje için 40 bin yabancı turist gelecek, 7 bin kişiye ek istihdam sağlanacak. Organizasyon ile Türkiye'ye yıllık ilave 4 milyon turist daha gelmesi bekleniyor.

İlki 1950'de yapılan Formula 1 yarışları dünya çapındaki organizasyonların başında geliyor. Yarışların bütün hakları 100 yıllığına Bernie Ecclestone'un şirketinin elinde bulunuyor. 10 takımın bir sezondaki (18 yarışlık) maratonu için harcanan para 3 milyar doları aşıyor. Avustralya, Malezya, Bahreyn, San Marino, İspanya, Monaco, Avrupa, Kanada, Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Çin, Japonya ve Brezilya zincirine son olarak Türkiye de eklenmişti. İstanbul Akfırat'taki pist 5 bin 378 metre uzunluğa ve 12,5-21,5 metre genişliğe sahip olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1in-aksamamasi-icin-buyuksehir-ve-valiligin-islemleri-hizlandirmasi-sart_26618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!