Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Forta Türkiye, Fiber Donatıda Dünya Lideri Olmaya Aday

34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un yeni yüzlerinden Forta Türkiye'yi ziyaret ederek, yenilikçi inşaat malzemeleri Ferro Fiber Donatı hakkında bilgi aldık. Dünyadaki Forta distribütörleri arasında en büyük pazar payının Türkiye’de olduğuna dikkat çeken Ferro Türkiye Kurucu Ortağı Burak Sönmez, ürünü Türkiye’de üretmeyi planladıklarının

mimarizm.com / Amber EROYAN
Forta Türkiye, Fiber Donatıda Dünya Lideri Olmaya Aday

34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un yeni yüzlerinden Forta Türkiye'yi ziyaret ederek, yenilikçi inşaat malzemeleri "Ferro Fiber Donatı" hakkında bilgi aldık. 

Forta Türkiye olarak, 1978 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Forta Corporation'ı, toplam 12 ülkede temsil ettiklerini ifade eden firma kurucu ortağı Burak Sönmez, özellikle Karadeniz bölgesindeki hidroelektrik santrallerinde büyük çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Birlikte çalıştıkları ABD’li mühendislerin hem Türkiye’ye hem de diğer bölge ülkelerine danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Burak Sönmez, Forta fiber donatının saha zemin betonlarında ve tünel yapımında da yoğun olarak kullanıldığına işaret etti.


"Hedefimiz, fiber donatıyı Türkiye'de üretmek"

Fiber donatı alanında Türkiye’deki ana distribütör ve tek yetkili bayi olduklarını sözlerine ekleyen Sönmez;

“Temsilciliğini yürüttüğümüz bölge, yatay genişlemenin yoğun olduğu alanları kapsıyor. Dünyadaki Forta distribütörleri arasında en büyük pazar payının Türkiye’de olduğunu göz önünde bulundurursak, yakın vadede ürünü Türkiye’de üretmeyi planlıyoruz” dedi. 


Burak Sönmez’in ardından mikrofonumuzu, 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’a konuk olan Forta Corporation Mühendislik Birimi Direktörü ve Amerikan Beton Enstitüsü (FACI) Onur Üyesi Clifford N. MacDonald’a uzatarak fiber donatı hakkında birinci ağızdan bilgi aldık.


Forta fiber donatı Türkiye için yeni bir malzeme. Ürünün geliştiricisi olarak sizden, fiber donatının beton endüstrisine getirdiği avantajları öğrenebilir miyiz?

Ürünümüzün en önemli avantajı, aşınmaya karşı dirençli olması ve her türlü betona uyum göstermesi. Diğer malzemeleri ikame etmek üzere geliştirilen fiber donatının amacı, kırılan beton parçalarını bir arada tutmak şeklinde özetlenebilir.

Kırık parçaları bir arada tutarken, betonun mekanik özelliğini iyileştiren Forta fiber donatı, betonun yorulma kapasitesini, darbeye ve yangına dayanımını da artırıyor.

Çelik ile güçlendirmeye göre daha hafif bir alternatif olarak öne çıkan malzeme, tasarımlarınızı hayata geçirmenizde daha çok esneklik tanıyor. 

Ferro Türkiye’nin faaliyet gösterdiği BDT ve Orta Doğu pazarına ilişkin görüşleriniz nelerdir?

Çok geniş bir pazar… Türkiye, betonu yoğun olarak kullanıyor ve bu kapsamda fiber donatının kullanılamayacağı bir alan düşünemiyorum. Beton kullandığınız sürece fiber donatıyı da buna rahatlıkla entegre edebilirsiniz. Kullanımı kolay, birleştirilmesi kolay, başarılı sonuç almak kolay, yani salt fizik!

Yapılması planlanan tünellerde, en kolay yolun fiber donatılı beton kullanımı olduğunu düşünüyorum. Malzeme olarak üstün performans sağlayan fiber donatı, yapım hızını artırmasıyla da inşaat maliyetine olumlu yönde yansıyor.

Dolayısıyla malzemenin, projeniz özelinde ne gibi fırsatlar sunduğunu keşfetmek de size büyük bir motivasyon sağlıyor. 


Geçtiğimiz sene özelleştirilen Samsun Uluslarlarası Limanı'nda saha betonu donatısı olarak Forta Ferro tercih edildi ve 100 bin metrekarelik alanda başarıyla uygulanarak faaliyete geçirildi. 
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/forta-turkiye-fiber-donatida-dunya-lideri-olmaya-aday_87167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!