Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Forth Worth Modern Sanatlar Müzesi Açıldı

Ünlü Japon mimar Tadao Ando'nun ABD Forth Worth'te yaptığı Modern Sanat Müzesi projesi tamamlanarak hizmete girdi. 4900 metrekarelik galeri mek

Yapı Dergisi
Forth Worth Modern Sanatlar Müzesi Açıldı

nlü Japon mimar Tadao Ando'nun ABD Forth Worth'te yaptığı Modern Sanat Müzesi projesi tamamlanarak hizmete girdi. 4900 metrekarelik galeri mekânına sahip olan müze Ando'nun ABD'de bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük proje.
Halkın "The Modern" olarak adlandırdığı müzenin yalın girişinin ardında yapı büyük ve görkemli bir havuza açılıyor. Bu havuza üç galerinin yansımaları vuruyor. Havuzun ötesinde geniş bir bahçe ve şehir uzanıyor. Masif beton galeri duvarları ana strüktürü açığa vururken, Ando'nun "işin kalitesi malzeme karışımına değil, betonun döküldüğü kalıba bağlıdır" ilkesini ortaya koyuyor.
Altı mimar arasından seçilen Tadao Ando'nun projesi kuzey-güney doğrultusunda uzanan dört galerili toplam 21.000 m2 lik bir yapı idi. Ancak bütçe sınırlamaları nedeniyle toplam inşaat alanı 14.000 m2 ye, galeri sayısı üçe düşürüldü. Ne var ki müze yetkilileri özgün planların saklandığını, belki bir gün dördüncü galerinin eklenebileceğini söylüyorlar.
Tasarım iyi düzenlenmiş modüler bir plana dayanıyor. Pavyonlar ardışık olarak 7.3 m ve 12.2 m genişliklerle birbirini izlerken bütün konstrüksiyon ölçüleri 61'er cm farklılıklara sahip. Dardan genişe, kısadan uzuna, kapalı beton kutudan açık cam kutuya zıt mekânların ritmi sanatın ilginç çeşitliliğini barındırıyor ve ziyaretçiye güçlü bir enerji veriyor.
"The Modern"ın yapıldığı Forth Worth Kültür Bölgesi çevresinde iki çok ünlü yapı daha bulunuyor. Louis I. Kahn'ın Kimbell Sanat Müzesi ve Philip Johnson'ın Amon Carter Müzesi'ne eklenen "The Modern"la birlikte Forth Worth, Pirtzker ve AIA Altın Madalya Ödülü sahibi üç büyük mimarın yapıtlarıyla Amerika'nın çekim merkezlerinden biri olacak gibi görünüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/forth-worth-modern-sanatlar-muzesi-acildi_3239.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!