Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fotograf Geçidi: İstanbul 2010

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği projeleri arasında yer alan Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Projesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya İstanbul 2010 AKB Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmeni Beral Madra, Projenin Sanat Yönetmeni ve Küratörü

yapi.com.tr
Fotograf Geçidi: İstanbul 2010

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği projeleri arasında yer alan ve Eylül 2010’a kadar devam edecek olan Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Projesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya İstanbul 2010 AKB Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmeni Beral Madra, Projenin Sanat Yönetmeni ve Küratörü Gültekin Çizgen ve Proje Koordinatörü Cenk Gençdiş’in yanısıra, proje kapsamında çalışmaları sergilenecek fotografçılar katıldı. Toplantıda, Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Projesi kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ve projenin detaylarının yanısıra 5 Eylül 2009’da açılacak projenin ilk etkinliği olan Erhan Şermet’in İstanbul Aile Albümü Fotograf Sergisi’ne dair bilgiler paylaşıldı.

İstanbul Aile Albümü Toplantıda bir konuşma yapan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmeni Beral Madra, “İstanbul 2010 Görsel Sanatlar Yönetmenliği, İstanbul kültür sanayinin yeni açılımlar kazanmasını ilke edinerek, özellikle çok taraflı, toplumsal ve bireysel yaratıcılık eğitimi içeren, uluslararası ilişkileri sağlayan projeleri olumlu değerlendirmiştir. Fotograf keşfedildiğinden bu yana insanların kendilerini ifade etmeleri için işlevsel bir araç olmuş ve çok farklı yaratıcılık süreçlerini ortaya çıkarmıştır. Siyasal, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişmeler fotografla yaratılan sanat ürünlerinin kavramları, biçimleri ve estetiğini etkilemiştir; sürekli değişim içinde olan bu sanat dalının güncel açılımları ve olanakları üstündeki çalışmaların özellikle genç kuşak yaratıcı insanlara yararlı olacağını düşünüyoruz. Fotograf Geçidi: İstanbul 2010, değerli sanatçı ve eğitimci Gültekin Çizgen önderliğinde bu konuda çok önemli yatırımları ve deneyimleri olan bir ekip tarafından yürütülecektir. Projenin uzun soluklu olması bir yana çok sayıda yaratıcı insanı içermesi ve çeşitli sergilerle sonuçlanması bu projeyi değerli kılmaktadır” dedi.

İstanbul Aile Albümü Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Projesi Sanat Yönetmeni ve Küratörü Gültekin Çizgen de proje hakkındaki görüşlerini şöyle açıkladı:

“2010 yılı 'Fotograf Geçidi – İstanbul 2010' projesiyle Türkiye’deki fotograf sanatının şahlandığı önemli bir dönüm noktası haline gelecek. Bugün tüm dünyada geniş kitleler sanata fotograf yoluyla dönüyorlar. Dijital ortamın, fotografı düşünülmeyecek kadar geniş bir alana yaydığı bilinen bir bilgi. Dünyamızın görsel izdüşümü fotograf, bunu fazlasıyla hak ediyor. Ancak, yaygın fotograf hareketi içinde “fotograf sanatı” parantezini ayrıca açmalıyız. Çünkü “sanatı, sanatçılar yapar” ve bu tür etkinliklerin fotograf sanatının, sanatçılarının gelişmesine, yetişmesine çok ciddi katkıda bulunacağını düşünüyorum. Tam zamanlı profesyonel yapılanma içinde çalışarak, didinerek, var olanı sağlamlaştırmak için, gösterilen bu çabaya yaygın destek bekliyorum. Sonuç olarak çok renkli İstanbul’umuza, yeni bir dil içinde, zengin öykülendirme prizmasından geçecek fotograflar armağan etmek tüm fotografçıların görevi olmalıdır. Kültür tarihinin İstanbul’a neler borçlu olduğunu düşünürsek, fotografçıların da İstanbul’a borçları olduğu ortaya çıkar”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/fotograf-gecidi-istanbul-2010_71930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!