Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Four Seasons ve Atik Paşa 60 milyon dolara satılıyor

Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, 6.2 milyar dolarlık borcunun taksitlerini gecikmeli ödeyip zaman kazanırken, Yapı Kredi’nin turizm

Hürriyet
Four Seasons ve Atik Paşa 60 milyon dolara satılıyor

ukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, 6.2 milyar dolarlık borcunun taksitlerini gecikmeli ödeyip zaman kazanırken, Yapı Kredi’nin turizm iştirakleri hızla satılıyor. Bankaya bağlı Enternasyonal Turizm, Four Seasons Hotel ile Atik Paşa Yalısı’nı 60 milyon dolara Astay İnşaat-Turizm’e satma kararı aldı.

ÇUKUROVA Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Yapı Kredi Bankası ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) toplam 6.2 milyon dolarlık borcunu nasıl ödeyeceği merakla izlenirken, Yapı Kredi Bankası (YPK) bünyesindeki Enternasyonal Turizm’e bağlı tesislerin satış hızlandı. Daha önce Marmaris’teki Maris Otel’i 24.5 milyon Euro’ya satan Enternasyonal Turizm, şimdi de İstanbul Sultanahmet’teki Four Seasons Otel ile zincirin bir halkası olması planlanan Atik Paşa Yalısı’nı 60 milyon dolara Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş.’ye satma kararı aldı. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren Mesut Toprak ve Vedat Aşçı’nın sahibi olduğu Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş.’nin Four Seasons ve Atik Paşa Yalısı’nı 60 milyon dolara alması kararı, YPK yönetim kurulunda da uygun bulundu.

SULTANAHMET TURİZM: Four Seasons Hotel ile Atik Pasa Yalısı, Enternasyonal Turizm bünyesinde yer alan Sultanahmet Turizm’e bağlı bulunuyor. Eski Sultanahmet Cezaevi’ni otele dönüştürmek üzere 1991’de kurulan şirket, 1994’te Kanadalı Four Seasons Hotels&Resorts ile işletme sözleşmesi imzaladı. Sultahmet’teki Four Seasons Hotel 1996’dan beri faaliyet gösteriyor.

ATİK PASHA TURİZM: Yine Enternasyonal Turizm bünyesinde 2000’de kurulan Atik Pasha Turizm A.Ş. de Boğaz kıyısındaki Feriye Sarayları’nın bir parçası olan tarihi Atik Paşa Yalısı’nı beş yıldızlı otele dönüştürme çalışmaları yapıyor. Enternasyonal Turizm, bu şirketi de Kanada kökenli Four Seasons&Resorts Grubu’yla ortaklaşa kurulmuş bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/four-seasons-ve-atik-pasa-60-milyon-dolara-satiliyor_21089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!