Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fransa’da ‘Türk Mevsimi’

400’den fazla kültürel etkinliğin düzenleneceği ‘2009 Fransa’da Türkiye Mevsimi’ organizasyonu açıldı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, dün Fransa Kültür Bakanlığı binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bir hafta önce bu göreve atanan Fransız Bakan Frederic Mitterrand, Fransızların çok uzun

Milliyet Gazetesi
Fransa’da ‘Türk Mevsimi’

400’den fazla kültürel etkinliğin düzenleneceği ‘2009 Fransa’da Türkiye Mevsimi’ organizasyonu açıldı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, dün Fransa Kültür Bakanlığı binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bir hafta önce bu göreve atanan Fransız Bakan Frederic Mitterrand, Fransızların çok uzun zamandır Türk kültürüne büyük hayranlık duyduğunu dile getirdi.

Victor Hugo, Lamartine, Gustave Flaubert gibi 19. yüzyıl yazarlarının yanı sıra çağdaş sanatçıların da Türkiye’ye hayranlıkla yaklaştığının altını çizdi. Mitterrand “Bu mevsim organizasyonu boyunca işte bu genç sanat ürünlerini ve sanatçılarını öne çıkarmak istedik. Bu sanatçıların şahsında Fransa yeni Türkiye’yi farklı çehreleriyle tanıma olanağı bulacak” diye konuştu.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise bu etkinliklerin ardından “2010 Kültür Başkenti İstanbul”un açılacağını anımsattı, iki kültürel olay arasında büyük alış veriş olacağını vurguladı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan iki bakan arasında ilginç bir diyalog geçti.

Mitterrand’dan espri

Bir gazeteci, Temmuz 2009 ile Mart 2010 arasında geçecek 9 aylık zaman sonunda ikili ilişkilerde ne beklendiğini sordu. Mitterrand, “Dokuz ay yeni bir çocuğun dünyaya gelme süresidir” diye karşılık verdi. Günay, “Bakarsınız bunun sonunda yeni aşklar doğabilir” diyerek, pek sıcak olmayan Ankara-Paris ilişkilerinde iyileşme olasılığını ima edince, Mitterrand’ın kendi eşcinselliğini anımsatarak, “Bu konudaki şöhretim zaten biliniyor” demesi salondakileri kahkahaya boğdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fransada-turk-mevsimi_70352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!