Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Frigya Vadisi Turizme Açılıyor

Eskişehir Ticaret Odası(ETO), tarihi M.Ö 1200 yıllarına dayanan ve arkeologlar tarafından dünyanın 8. harikası olarak gösterilen 3 bin yıllık Midas

Zamanb>Eskişehir Ticaret Odası(ETO), tarihi M.Ö 1200 yıllarına dayanan ve arkeologlar tarafından dünyanın 8. harikası olarak gösterilen 3 bin yıllık Midas Krallığı bölgesini turizme kazandırmak için harekete geçti. ETO Başkanı Ayhan Arslan, Eskişehir’in bu sayede dünya turizminin cenneti olacağını söyledi.

Midas Anıtı ile Yazılkaya’nın bulunduğu Frigya Vadisi’ni turizme kazandırmak için ilk etapta konaklama ve dinlenme tesisleri yapacaklarını belirten Arslan, “Bu amaçla gerekli girişimlerde bulunduk. Bölgede konaklama ve dinlenme tesislerinin yapımına başladık. Bunları önümüzdeki turizm sezonuna yetiştireceğiz. Böylece Eskişehir, Dünya'nın sayılı turizm cennetlerinden biri haline gelecek” dedi.

Yazılıkaya ve Kral Midas anıtının bulunduğu Frig Vadisi’nin özellikle son yıllarda Avrupalı araştırmacıların ilgi odağı haline geldiğini hatırlatan Arslan, şöyle konuştu: “Eskişehir’in güneydoğusunda, Türkmen Dağı’nın güneyinde bulunan Midas ve Yazılıkaya anıtları bir gökdeleni andırıyor. Yıllarca uğraşılarak neredeyse bir dağın yontulmasıyla meydana gelen bu anıtların yerden yüksekliği 17, genişliği ise 16.5 metre. Bu anıtlar arkeologlar tarafından dünyanın 8. harikası olarak tanımlanıyor.”

Frig Vadisi’nde, Kümbet Vadisi, Kral Midas’ın anıtı, Yazılıkaya, Bereket Tanrıçası Kibele, çeşitli arslan figürleri, kayalar ve çok sayıda tarihi eser kalıntıları bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/frigya-vadisi-turizme-aciliyor_6220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!