Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fuarcılık Sektörü 2011'de Toparlanır

Global kriz, dünyada fuarcılık organizasyonlarını da vurdu. Krizden en çok yapı ve otomotiv sektör fuarları etkilenirken, sektörün 2011'de toparlanması bekleniyor. Dünya fuarcılığının çatı örgütü olarak nitelendirilen Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği'nin (UFİ), küresel ekonomik krizle birlikte ocak ayında başlattığı, "Kriz Barometresi"nin

Referans Gazetesi
Fuarcılık Sektörü 2011'de Toparlanır

Global kriz, dünyada fuarcılık organizasyonlarını da vurdu. Krizden en çok yapı ve otomotiv sektör fuarları etkilenirken, sektörün 2011'de toparlanması bekleniyor. Dünya fuarcılığının çatı örgütü olarak nitelendirilen Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği'nin (UFİ), küresel ekonomik krizle birlikte ocak ayında başlattığı, "Kriz Barometresi"nin ilk sonuçları açıklandı.

Araştırma sonucuna göre, yapı ve otomotiv sektör fuarlarının krizden en fazla etkilenen fuarlar olduğu gözlenirken, krizin artan etkisi nedeniyle fuar organizatörleri bu sektörlere yenilerinin de eklenmesinden endişe ediyor.
83 ülkede gerçekleşen araştırma sonucunda, sanayi sektöründe yaşanan depremin, fuarcılık gibi ikincil sektörlere henüz gerçek anlamda yansımadığını belirten UFI Türkiye Temsilcisi ve İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ertan Koyuncu, "Ancak buna rağmen dünya fuar organizatörlerinin yüzde 68'i krizden etkilendiklerini bildirdi" dedi. Koyuncu, sektörde, dünyayı etkisi altına alan global ekonomik krizin derinleşerek sürdüğü görüşünün hakim olduğunu kaydetti.
 
Ciro kaybı yüzde 10'u geçti

Dünya fuarcılarının bir başka öngörüsünün ise, 2009'daki daralmanın, fuarcılık sektörünü 2010'da çok daha bariz şekilde etkileyeceğine yönelik olduğunun altını çizen Koyuncu, fuarcılık sektörünün umudunu 2011'e bağladığına dikkat çekti. Koyuncu, ekonomideki gerçek iyileşmenin alınacak tedbirlerin de etkisiyle iki yıl sonra hissedilebileceğini dile getirdi. Fuar organizasyonlarındaki kriz tedbirlerinin de önemli ölçüde arttığını vurgulayan Koyuncu, tüm dünyadaki fuar organizatörlerinin ciro kaybının şimdiden yüzde 10 seviyesini aştığına dikkat çekerek, vade esnekliği, indirim, kur sabitleme, yardımcı etkinliklerin iptali gibi önlemlerin de alındığını anlattı.
 
İkinci yarıda sorunlar artacak

Koyuncu, "Fuar şirketleri personel azaltmıyor, ancak harcama kısıtlamalarına gidiyor. Aynı önlemleri Türkiye'deki fuar şirketleri de alıyor ve Türk fuar şirketleri de krizden etkileniyor. Türkiye'de de yılın ikinci yarısındaki fuarlarda daha ciddi sorunlar yaşanacak" ifadesini kullandı.

Tedbir alma konusunda en büyük hassasiyeti Amerika ve Asya Pasifik ülkelerindeki organizatörlerin gösterdiğini anlatan Koyuncu, Avrupa'daki organizasyon şirketlerinin ise 2009'un ikinci yarısından itibaren sanayinin, 2010'un ikinci yarısından itibaren ise fuar organizasyonlarının yükseliş eğrisini yakalayacağını düşündüklerini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fuarcilik-sektoru-2011de-toparlanir_67813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!