Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Galata Yetmiyor, İstanbul'a daha Çok Liman Lazım"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da sadece Galata rıhtımı var ve 2,5 gemi yanaşabiliyor. Dünyanın yükselen şehri İstanbul’a bugünkü durum yakışmıyor” dedi.

yapi.com.tr
"Galata Yetmiyor, İstanbul'a daha Çok Liman Lazım"

6. Dünya Kentsel Forumu'na (WUF) katılmak için gittiği Napoli'den dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Napoli'de imrendiğim, biraz da kıskandığım, cruise gemilerinin sürekli turist getirmesiydi. Geminin biri geliyor, biri gidiyor. İstanbul’da sadece Galata rıhtımı var ve 2,5 gemi yanaşabiliyor. Yeni rıhtım yapmak için belirlediğimiz noktalar var. Ancak bir an önce inşa etmemiz gerekiyor. Dünyanın yükselen şehri İstanbul’a bugünkü durum yakışmıyor” dedi.

Metroyu Silivri’ye kadar götüreceğiz

Bir başka soru üzerine, metrobüs yatırımını hızlı bir proje olduğu için tercih ettiklerini açıklayan Kadir Topbaş, İstanbul’da yeni başlatılan 'Otobüs Yolu' uygulamasının vatandaşlar tarafından benimsendiğini söyledi. Başkan Topbaş, “Şu anda otobüsler tercihli yolu kullanıyor. Belli saatler için uygulama yapılıyor. Taksiler de yararlanabiliyor. Tercihli yol uygulamasıyla İstanbul’da ciddi bir rahatlık geldiğini kullananlar söyleyecek” şeklinde konuştu. Metro için yıllarca beklemek gerektiği için Avrupa yakasının E5 güzergahına metrobüsü yaptıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, “O kadar zamanımız yoktu. Hemen girdik ve çözüm bulduk. Silivri’ye kadar metroyu götürme sözü verdik. Mevcut raylı sistemler pas geçilebilir veya iptal edilebilir. Onunla ilgili bir çalışma yapılıyor. İstiyoruz ki İstanbullu şehrin her köşesinde evinde otusun, metrosuna, tramvayına, otobüsüne binerek rahatlıkla her yere gidebilsin. Bireysel aracına binmek zorunda kalmasın. Onu anca, keyif için kullansın” diye konuştu.

Üçüncü havalimanı

Üçüncü havalimanının yapılacağı alan ile ilgili Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile üçlü bir görüşme yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Başbakanımız da bizzat takip ediyor. Yılda 100-150 milyon kapasiteye çıkabilecek bir havalimanı düşünülmekte. Yakında da ihalesi yapılır ve havalimanına paralel olarak metro da yapılacak. Metro hattı da havalimanı bitmeden ulaşmış olacak. Sistemi beraberce çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Kar lastiğini mecburi kılan bir yönetmelik hazırlanıyor

Kadir Topbaş, “İstanbul’da kışın kar lastiği mi, zincir mi takılacak?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi:

“Türkiye’de ilk defa vatandaşlarımızdan kar lastiğinde ısrar gördük. Normalde iki yılda bir lastik değiştirilirken, kar lastiği takılırsa, lastikler 4 yılda bir değişiyor. Değişen bir şey yok. İstanbul’da bunun faydasını gördük. Kar lastiği olmayanların trafikteki engelleyici durumlarını gördük. Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulu bir karar aldı ve kışın kar lastiği kullanılması yönünde bir yönetmelik çıkacak. Türkiye genelinde uygulanacak bu yönetmeliğin doğru olduğunu düşünüyorum. Dünya artık daha teknolojik bir çağ yakaladı. Kışın don olaylarına karşı buna tedbir alması gerekiyor. İstanbul’da bir günde hayatın durması, Türk ekonomisine ciddi sıkıntıya uğratır. Yönetmelik çıktıktan sonra zannediyorum zincir yerine kar lastiği takılacak. Emniyetimiz de zincir bulundurmayanlara ceza kesmeyecek”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-yetmiyor-istanbula-daha-cok-liman-lazim_100038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!