Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata’da 8-10 Tarihi Bina Yıkılmalı

İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri, Neve Şalom Sinagogu’nun bulunduğu Büyük Hendek Caddesi’nde hasar gören tar

NTV-MSNBCb>İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri, Neve Şalom Sinagogu’nun bulunduğu Büyük Hendek Caddesi’nde hasar gören tarihi yapılarda inceleme yaptı.

Kurul Başkanı ve Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Erenman, kentsel kimliğin korunması amacıyla buradaki yapıların hangilerinin tekrar restore edilmesi gerektiğinin tespitini yaptıklarını ifade ederek, “Tehlikeli durumları nedeniyle yıkılması gereken 8-10 tarihi yapı var” dedi.

Bu binaların dosyalarında da inceleme yapılarak kesin kararın daha sonra verileceğini kaydeden Prof. Dr. Erenman, bölgenin tümüyle sit olduğunu ve sit koşullarına tabii bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Erenman, tüm kontroller yapıldıktan sonra yıkılması gereken binaların yıkılacağını, restore edilmesi gereken binalarda da gerekli onarımların yapılacağını sözlerine ekledi.

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI TOPBAŞ
Bu arada, Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bölgede yaklaşık 25 tane tarihi ve kültür varlığı niteliğinde bina bulunduğunu belirtti.
Daha önce de bölgedeki yapılarla ilgili Mimar Sinan Üniversitesi ile çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Topbaş, hasar gören diğer binalarla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi uzmanlarının caddeye gelerek tespitlerini yapacaklarını söyledi.
Topbaş ayrıca, Bayındırlık İl Müdürlüğü’nden uzmanların da olay yerine gelerek binalarda statik inceleme yapacaklarını kaydetti.
Öte yandan, patlamanın olduğu Büyük Hendek Caddesi’nde, Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri, enkaz kaldırma çalışmalarına başladı.
Bu arada, caddede işyeri bulunan esnaftan her dükkandan bir kişi, hasar tespit için kendilerine ayrılan bölümde bekleyişlerini sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatada-8-10-tarihi-bina-yikilmali_7373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!