Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galatasaray’da Duvar Krizi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçen 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım Planı’nda Galatasaray Lisesi’nin arka bitişiğine otopark yapılması öngörüldü. Galatasaray camiası engellemek için ayağa kalktı.

Milliyet Gazetesi
Galatasaray’da Duvar Krizi

Tarihi 528 yıl öncesine dayanan Galatasaray Lisesi’nin arkasındaki yüksek duvarın, geçtiğimiz günlerde onaylanan 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım Planı’nda yıkılarak yerine beton duvar yapılmasının öngörülmesi Galatasaray camiasının tepkisine neden oldu. Plana onay veren İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, “Biz parsel ölçeğinde bu kadar dikkatli bakamıyoruz. Kurul böyle birşeye hiçbir zaman izin vermeyecektir. Galatasaraylılar müsterih olsun” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçtikten sonra Koruma Kurulu’nun da onayını alan 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım Planı’nda tarihi Galatasaray Lisesi’nin arka bitişiğine otopark yapılması öngörüldü. Plana göre lisenin arkasındaki taş duvar yıkılarak betonarme bir duvar yapılması planlanırken, böylece devasa bir katlı otopark inşaatının önünün açılacağı belirtildi.

‘Koruma değil yapılaşma’

Galatasaray camiası plana tapki gösterirken, Galatasaray Lisesi mezunlarından mimar Doğan Hasol şunları söyledi:

“15-20 gün önce onaylanan bu plan koruma planı olmaktan çok yapılaşma planı gibi bir şey. Koruma Kurulu’ndan da geçmiş. Bir koruma planı birşeyleri korur. Galatasaray’ın arkasında meşhur rampayı kazıyorlar, istinat duvarı koyuyorlar. Önüne de 5 katlı bir bina yapıyorlar. Bunun gibi bir takım yapılaşmalar getiriyor. Bu planı yavaş yavaş uygulayacaklar.”

‘Dikkatli bakamıyoruz’

İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tapan, Galatasaray camiasını rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Galatasaray Lisesi duvarıyla ilgili durumun 1/5000 ölçekli planda da aynı şekliyle geçtiğini anlatan Tapan, şöyle devam etti:

“1/1000’lik plan da 5000’ine uyacak şekilde olmuş. 5000’likte de orayı otopark yapmışlar. Yanlış tabii. Biz parsel ölçeğinde bu kadar dikkatli bakamıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden gelen bir öneri bu. Ama zaten burası eski eser parseli olduğu için zaten kurula gelecektir ve kurul böyle bir şeye hiçbir zaman izin vermeyecektir.”

1/1000’lik planda Galatasaray Lisesi’nin arka duvarı için düşünülen değişiklik 1/5000 ölçekli planda da yer almıştı. Ancak bu plan Taksim Meydanı’na cami yapılmasının önünü açtığı gerekçesiyle mahkemelik olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatasarayda-duvar-krizi_84850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!