Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Seyrantepe Muamması

Galatasaray’ın Seyrantepe’si İçin TOKİ’den Talu’ya Onay

TOPLU Konut İdaresi, (TOKİ) Galatasaray’ın kullanımına sunulmak üzere Seyrantepe’de yapılacak spor kompleksinin ihalesinde en iyi teklifi Eren Talu-Alke İnşaat’a onay verdi.

Hürriyet Gazetesi/Ömür Kırbaşlı
Galatasaray’ın Seyrantepe’si İçin TOKİ’den Talu’ya Onay

oplu Konut İdaresi, (TOKİ) Galatasaray’ın kullanımına sunulmak üzere Seyrantepe’de yapılacak spor kompleksinin ihalesinde en iyi teklifi Eren Talu-Alke İnşaat’a onay verdi. TOKİ’ye 234.5 milyon YTL ödemeyi ve projenin toplam gelirinin 777.7 milyon YTL olmasını teklif ederek ihaleyi kazanan Eren Talu-Alke, idareye toplam gelirden de yüzde 0 pay öngörmüşken, onay aşamasında TOKİ yönetiminin bastırmasıyla bu oran yüzde 7 olarak belirlendi.

111'lerle başlamıştı

Eren Talu-Alke ortaklığı, bir önceki ihalede 111 milyon 111 bin 111 YTL’lik toplam geliri öngören teklif vermişti. İhalenin iptal edilmesinden sonra son ihaleye 777 milyon 777 bin 777 YTL’lik ana teklifle giren Eren Talu, "111’ler bana uğurlu gelmedi. O yüzden bu kez 777’leri seçtim" demişti.

Yeni ortak alabilir

Galatasaray için "mali kurtuluş efsanesi"ne dönüşecek Seyrantepe ihalesinde ilk kazmanın vurulması, bundan sonra Eren Talu’nun ne kadar hızlı davrandığına bağlı olacak. TOKİ’den onayı aldıktan sonra bir yandan hazırlık çalışmalarını başlatan Eren Talu’nun diğer taraftan da kendine ortak arayışına girdiği belirtildi. Talu’nun ihalede ortağı gibi görünen Alke’nin sadece karnesinden yararlandığı, ortaklığın bundan sonra sürmeyebileceği ifade edildi.

Artık iptal olmaz

TOKİ yetkilileri, "Rakip takımların yönetimlerinden Seyrantepe projesini sık sık itirazlar geliyordu. Bu aşamada dava açma girişimi olursa, ihalenin iptali gündeme gelebilir mi?" sorusu üzerine şunları dile getirdi: "Herşey hukuka uygun yürüdü. Böyle bir beklentimiz yok. Bu aşamadan sonra ihale iptali ancak Eren Talu’nun işi gerçekleştirememesi halinde gündeme gelebilir. Talu’nun böyle bir duruma düşeceğini de sanmıyoruz."

Ali Sami Yen ’kentsel sosyal’ alan oluyor


Proje kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu’nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

Seyrantepe ihalesinde kimin teklifi nasıldı

Eren Talu-Alke İnşaat: TOKİ’ye 234 milyon 567 bin 890 YTL, toplam gelir payı tutarı 777 milyon 777 bin 777 YTL, idare payı yüzde 7.

Sembol ve BF Global Ortak Girişim Grubu: TOKİ’ye 150 milyon 100 bin YTL, toplam gelir tutarı 1 milyar 596 milyon YTL, idare payı yüzde 7.2.

Kuzu İnşaat: TOKİ’ye 130 milyon 816 bin YTL, toplam gelir payı 640 milyon YTL, idare payı yüzde 20.44.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatasarayin-seyrantepesi-icin-tokiden-taluya-onay_56447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!